VIDEO: Iz Afrike stigao muzikom liječiti bolesne

Autor:: Ines Šmit 9/27/2011 0:09

Sam Bushara, Sudanac koji već 27 godina živi u Zagrebu, jedna je od najdražih osoba polaznicima programa za pomoć osobama s intelektualnim poteškoćama u Domu kulture Prečko. Naime, Bushara provodi program muziko-terapije “Moć bubnjeva”.  Muziko-terapija ili zvukoterapija odavno je poznata i prihvaćena kao sredstvo u liječenju mnogih tjelesnih, psihičkih i društvenih poremećaja.

Primjenjuje se kao dodatna metoda u rehabilitaciji od raznih bolesti i socijalnoj reintegraciji osoba s poremećajima u ponašanju. Upravo zbog toga, otkriva nam Ana Marija Meniss, Centar za kulturu Trešnjevka s oduševljenjem je prihvatio Busharin prijedlog za provođenje programa ”Moć bubnjeva”.

– Sam Bushara, koji već dugi niz godina provodi  muziko-terapiju ili zvukoterapiju, došao je ove godine po prvi puta u Centar za kulturu i predložio projekt  ”Moć bubnjeva” koji je prvenstveno namijenjen djeci. Kako smo mi već do tada ostvarili suradnju s Udrugom za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama ovdje u Prečkom, pitala sam Sama bi li on bio u mogućnosti isto tako raditi i sa osobama s intelektualnim teškoćama – otkrila nam je Ana Marija Meniss, stručna suradnica CKT-a.

POGLEDAJTE VIDEOREPORTAŽU O MUZIKOTERAPIJI:

‘Glazba i ritam životna su potreba’

Sam Bushara na prijedlog je vrlo rado pristao jer, kako sam tvrdi, glazba, ritmovi i ples za njega je potreba, odnosno to je sastavni dio života u zemlji iz koje dolazi.

-.-Ines Šmit-.-– Kad sam imao 15 godina brat i ja imali smo reggae bend u Sudanu i bilo je odlično, štoviše fantastično, i od toga se sve počelo razvijati dalje. Nakon što sam završio studij politologije tu u Zagrebu, odlučio sam to znanje koje imam podijeliti s djecom. Jako me privlačila afrička kultura i povijest. Što god da radim, bilo to vezano uz bubnjeve ili ritmove ili ples, sve te stvari koje mi zovemo umjetnošću, vidim svojom potrebom jer je to u mom kraju način života –  pojasnio nam je Sam Bushara.

Liječenje bubnjanjem najčešće se izvodi putem interaktivne muzičke komunikacija između voditelja i korisnika, a cilj ove radionice je da se bubnjarskim tehnikama kod korisnika razvije koncentracija, motorika, disciplina i samopouzdanje.

Svrha ove radionice je smanjenje osjećaja nezadovoljstva i suzbijanje društveno neprihvaćenog ponašanja u određenim situacijama, čime bi se ujedno povećao osjećaj tolerancije i kvalitete života posebno kod ovakvih ranjivih skupina. Osim uživanja u glazbi, sigurni smo kako će polaznici Busharine radionice naučiti i mnoge druge kvalitetne stvari jer ovaj Sudanac, koji ima i jamajčanske krvi, ujedno sam izrađuje bubnjeve i afrički nakit.