U Školi narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar u Zagrebu održan je 12. Međunarodni kongres o medicini usmjerenoj prema osobi. Ove godine glavna tema kongresa je „Totalno zdravlje i totalna skrb“, koja slijedi najnovije trendove u medicini i zdravstvu u svijetu.
– Ono što je bit ovog kongresa jest da je okupio preko 150 sudionika uživo, gledat će nas cijeli svijet. To nije kongres o psihijatriji. Medicina usmjerena prema osobi krenula je iz psihološkog, psihijatrijskog, a onda je polako prelazila u sve ostale dijelove medicine. Mi danas ne možemo gledati osobu kroz simptom, kroz dijagnozu, nego moramo gledati osobu u cijelini, zajedno s tom osobom imamo jedan odnos, zajedno rastemo, dok god imamo koristi od onog što radimo, dok osoba ima korist od rasta, do tada to traje – rekao je naš poznati psihijatar Veljko Đorđević, ujedno i potpredsjednik Kongresa.
Totalno zdravlje je pojam koji posebno naglašava važnost razumijevanja kako pozitivnih aspekata zdravlja, tako i onih negativnih. Pojam totalne skrbi uključuje važnost razumijevanja komorbiditeta i multimorbiditeta kao prevladavajuće i stalno rastuće stvarnosti u kliničkoj praksi.
– Danas je u Zagrebu najugledniji dio svijeta, najcitiraniji znanstvenici iz Velike Britanije, SAD-a, Azije, iz Svjetske zdravstvene organizacije. Pokušavamo ovom konferencijom, ovim kongresom, stvoriti Zagrebačku deklaraciju, kao što je to prije više od sto godina radio Andrija Štampar. Jedan od njegovih postulata bio je – važnije je obavješćivanje naroda od zdravstvenih zakona. Upravo na tom tragu, a kasnije kroz rad Vladimira Hudolina, hrvatskog psihijatra koji je razvijao vaninstitucionalnu socijalnu psihijatriju, uključujući obitelji i cijelu zajednicu, radimo na tome da bismo prevenirali nastanak bolesti, ali i da bismo unaprijedili zdravlje – dodao je Đorđević.
Nakon prvog svjetskog kongresa, koji je održan 2013. godine, nastala je poznata Zagrebačka deklaracija o edukaciji o medicini usmjerenoj prema osobi, a nakon četvrtog svjetskog kongresa koji je održan 2017. godine međunarodno je predstavljena Zagrebačka deklaracija o onkologiji usmjerenoj prema osobi, a slična deklaracija bit će donesena i ove godine.
– Na nama leži velika odgovornost, da stvorimo deklaraciju koja će pomoći svim osobama, svim zemljanima, u vrijeme civilizacijskih kriza, kad dominira strah, rat i netrpeljivost, da učinimo svijet dostojnim življenja, da vratimo humanizam i čovječnost u medicinu, jer o unaprijeđenju zdravlja trebamo brinuti svi. Vaša uloga medija je u tome da obaviještavate populaciju, što učiniti za sebe da do bolesti ne dođe, a na nama je da povežemo sve te otoke, dobre prakse, od obiteljske medicine, specijalističkih disciplina, kliničkih ustanova, da bude što manje pobolijevanja – kazao je.
Ako se zaustave trendovi porasta bolesti učinjeno je mnogo, ali ovakvim kongresom vraćamo medicini humanost i čovječnost, rekao je Đorđević i otkrio što podrazumijeva “medicina usmjerena prema osobi”.
– Ovaj model medicine usmjerene prema osobi postoji u Hrvatskoj, mi možemo govoriti o osobama koje rade, ali cijela Južna Amerika, čitav niz kontinenata, u posljednjih 15 godina mijenja koncepte. Na nama je da ovo, što ćemo stvoriti u Zagrebu, mislim na Zagrebačku deklaraciju, bude u cijelom svijetu prihvaćeno, zato nam i dolaze najugledniji liječnici, savjetnici iz Svjetske zdravstvene organizacije, kako bismo svi zajedno stvorili Zagrebačku deklaraciju, koja će obići svijet, a nakon toga biti primjenjiva svuda u svijetu. Ne možete nikome nametnuti promjenu ponašanja ili mišljenja, ali možemo svi zajedno učiniti mnogo da otvorimo ovaj proces, kako bi medicina postala dostupnija, jednostavnija i jeftinija – poručio je za kraj Đorđević.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA