Autor: Ivana Šimac 7/4/2014 16:15
Osobe s invaliditetom osim što trebaju niz prilagodbi kako bi se osjećali jednakim članovima društva u svakodnevnim zbivanjima, ono najteže s čim se moraju suočavati je samo zapošljavanje. Međutim u posljednje vrijeme tu se situacija bitno mijenja nabolje, obzirom da velike hrvatske tvrtke pokazuju volju i interes za sudjelovanjem u nizu poticajnih mjera za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
– Ove godine smo odlučili, u suradnji s hrvatskim poslodavcima, pokrenuti projekt ‘Prilike ne poznaju razlike’ i to ciljano na studente s invaliditetom. Željeli smo im omogućiti radnu praksu kod hrvatskih poslodavaca i pokušati barem na taj način probiti te barijere o osobama s invaliditetom i njihovom snalaženju na tržištu rada – rekla je direktorica Poslovnog dnevnika, Andrea Borošić.
Čak se i Europska Unija javila na ovu tematiku, dajući dodatne poticaje privatnicima i kompanijama koje bi unutar svog radnog sustava pronašle mjesta i za zapošljavanje ove ugrožene skupine na tržištu rada.
– U ovom trenutku danas ćemo dodijeliti 18 vaučera za radnu praksu studentima završnih godina fakulteta u Zagrebu s nekim oblikom invaliditeta. Projekt ćemo nastaviti i sljedeće godine – najavljuje Borošić.
Hrvatska lutrija rado se odazvala na sudjelovanje u ovom projektu obzirom da u svom sustavu rada i sami zapošljavaju već oko pet posto osoba s invaliditetom.
– Moram istaknuti da Hrvatska lutrija uvijek ističe društveno odgovorno poslovanje, stoga smo se rado uključili u ovaj projekt jer i sami podržavamo ovakve incijative. Hrvatska lutrija danas zapošljava oko pet posto svojih radnika koji su s određenim stupnjem invaliditeta – objašnjava Danijel Ferić, predsjednik Uprave Hrvatske lutrije.
Svoje iskustvo nam je ispričao i student dva zagrebačka fakulteta koji je ujedno i zasluženo i jedan od dobitnika vaučera. Pitali smo ga koliko je uopće teško osobama s invaliditetom pronaći posao?
– Ja uvijek kažem da je posao preko burze rada pronaći jako teško, ali ako se tiče moga iskustva, ja mogu reći da često radim preko Student servisa i tu se da naći posao. Što se tiče poslova koji su primjereni nekakvim našim kvalifikacijama i nekakvom našem usmjerenju i željama, e to je već malo teže – iskreno kaže Neven Tomečak, koji usprkos svom invaliditetu studira na dva fakulteta.
Projekt koji je urodio plodonosnim uspjehom kako za poslodavce koji su se u isti uključili tako i za studente koji su dobili poslovne prilike, podržale su i neke velike državne institucije kao Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, ali i Zavod za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom.