Zagrebancija

Veće kazne trebaju dovesti do smanjenja nasilnika

Autor: Ivana Šimac 11/1/2014 11:42

S društvenim promjenama i dolaskom novih sistema, mijenja se i ponašanje ljudi. Ponašanju ljudi prilagođavaju se i zakoni, koji pokušavaju ne samo biti prihvatljivi već i ograničiti nedozvoljena ponašanja koja označavaju bunt. Tako bi se novi nacrt izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju trebao prilagoditi sanaciji delikventnog ponašanja na školskim hodnicima.

– Mi smo u godišnjem planu normativnih aktivnosti za 2014. godinu predvidjeli dva nova i odvojena zakona. Jedan za sustav osnovnog školstva, a drugi za sustav srednjoškolskog odgoja i obrazovanja – najavljuje pomoćnica ministra Mornara, Sabina Glasovac, koja je nadležna za sektor odgoja i obrazovanja.

– Stjecajem okolnosti sam ’80ih godina prošlog stoljeća puno radio s mladima i meni se čini da se mladi ne ponašaju ništa drugačije nego ostale društvene skupine. Ovisno o situaciji u društvu, ponašaju se i mladi shodno situaciji. Prije parlamentarnih izbora 1990., sistem je bio čvršći, tvrđe postavljen i razne mjere koje su se ticale delikvencije i nasilničkog ponašanja u školama su bile čvršće postavljene, pa je postojao i privid nekog mira – objašnjava Ivan Modrušan, psiholog i psihoterapeut.

Mjere prenošenja ukora iz razreda u razred u osnovnoj i opomene pred isključenje u srednjoj školi, samo su neke od strožih mjera. Ipak najnoviji nacrt je, nakon reagiranja struke, izbacio mogućnost gubljenja statusa redovnog učenika zbog teških oblika nasilničkog ponašanja.

– Vjerujem da u takvim stvarima posljednju riječ mora voditi struka. Dakle oni koji se godinama bave djecom i mladima, moraju zaključiti koliko je to prenošenje ukora ozbiljna pedagoška mjera i koliko zaista utječe na mlade. Ako je sadašnja situacija takva da to treba prihvatiti, ja ću to podržati, inače moje osobno mišljenje, onako generalno gledano, da se uvijek ponajprije treba raditi o sistemskim rješenjima koja onda trebaju važiti godinama – dodaje Modrušan.

– Pedagoške mjere su ostale iste, s jednom razlikom, ukidamo kao pedagošku mjeru tretman produženog stručnog odgojno obrazovnog postupka. Smatramo da to nikada i nije trebala biti pedagoška mjera, nego to treba biti oblik rada sa svim onim učenicima koji imaju rizike za probleme u ponašanju ili već imaju probleme u ponašanju – objašnjava pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i športa.

Hoće li Zakon na kraju donijeti promjene i hoće li se postotak delikventnog ponašanja eventualnim promjenama na kraju smanjiti, ostaje za vidjeti nakon primjene istoga.


 

Exit mobile version