Autor: 7/18/2011 9:59
U nova 142 tramvaja, koliko ih prometuje zagrebačkim ulicama, uvesti će se prodaja karata kod vozača. U ZET-u su odlučili ponovo vratiti prodaju karata u sva vozila iako se prije nekoliko godina mislilo odustati od toga. Plan je bio rasteretiti vozače kako bi se skroz orijentirali na promet. Tako su novi tramvaji dizajnirani bez pretinca za prodaju karata.
Planeri su računali kako će se prodaja karata skroz automatizirati. Mislilo se postaviti u svaki tramvaj po jedan uređaj za prodaju. No od svega se odustalo kada se shvatilo da je riječ o milijunskoj investiciji koja se nikada ne bi isplatila. Poseban problem je trebala biti činjenica da bi ti uređaji trebali biti otporni na udarce i vibracije kako bi neometano mogli funkcionirati u vozilu. Kad su to shvatili u ZET-u jednostavno su odustali od postavljanja automata.
Materijali za izradu prozorčića stigli
U početku se računalo kako neće ni biti potrebe za prodajom karata u vozilu budući da se one mogu kupiti na kioscima ili pomoću SMS poruke. No, nakon što su novi tramvaji pušteni u promet primijetilo se kako ipak postoji potreba za prodajom u vozilu.
Na kraju su u ZET-u odlučili taj problem riješiti na način da prerade vozačka vrata kako bi on mogao prodavati karte. Kako nam je rekao Siniša Uglik, izvršni direktor u ZET-u, ovih dana je stigao materijal te bi se trebalo početi s prerađivanjem vrata.
Na vrata će se postaviti mali prozorčić koji kada se spusti postaje ujedno i pult na kojem će se moći staviti novac i karta za vrijeme kupnje. Kada se transakcija obavi vozač zatvori prozorčić te je potpuno odijeljen od putnika.
– Već prije smo napravili prerade u tri tramvaja koji već neko vrijeme prometuju. Izrađeni prototipovi su se zadovoljili sve kriterije te će se nakon godišnjih odmora krenuti kreće prepravljanje vrata na preostalim tramvajima – kazao je Uglik.
Jedan prozorčić će koštati oko 300 kuna
Za izradu takvog jednog prozorčića potrebno je materijala u vrijednosti od 300 kuna, a s obzirom da ih se radi u ZET-ovoj radionice praktički nema nikakvih drugih troškova. Ukupni troškovi tako bi trebali iznositi oko 42.600 kuna.
Uglik ističe kako im je najveći problem sama ugradnja. Naime, nemoguće je povući tramvaje u radionice te onda na njima raditi budući da su stalno u prometu. Zato je odlučeno da se na uzmu troje rezervnih vrata te na njih montiraju prozorčići. Onda se ta prerađena vrata stavljaju na tri tramvaja, a vrata koja su skinuta sa njih se ponovo prerađuju i tako dok se ne završi posljednji tramvaj.
Sve spremno najkasnije do kraja godine
Zbog ovako spore dinamike izmjene u ZET-u računaju da će cijeli proces trajati od dva do tri mjeseca. Kako nam je rekao Uglik ugradnja ovih prozorčića nije prioritet radionicama već redovito održavanje tako da će izmjene ići sporije. U ZET-u računaju da će posljednji prozorčić biti ugrađen u studenom ili najkasnije u prosincu ove godine.