Autor: Maja Gujinović 3/11/2010 8:33
Iznenađeni konačnim rezultatima natječaja za kulturu, članovi Vijeća za urbanu kulturu i kulturu mladih, na čelu s predsjednikom Mariom Kovačem, internim su pismom od nadležnog Ureda zatražili hitno pojašnjenje. Time su potvrdili nedavne navode predstavnika nezavisne kulturne scene o neskladu između ocijena Vijeća koje programe valorizira i krajnje podjele novaca po tim programima.
Kako objašnjava redatelj Mario Kovač, ako Ured za kulturu ovih dana ne pojasni neočekivano financiranje loše ocijenjenih programa, i ukidanje onih koje su pohvalili, članovi Vijeća će javno objaviti i pismo i ocjene. Sve u cilju transparentnosti natječaja.
– Najmanje 15 subjekata ocijenili smo s izrazito visokim ili visokim ocjenama, nisu dobili ni kune. Barem deset projekata je dobilo loše ili neprolazne ocjene, a sada vidimo da im je Grad dao veliku financijsku podršku. Stotine tisuća kuna – objašnjava Kovač nezadovoljstvo Vijeća, te napominje kako su mu u Uredu objasnili kako nije praksa javno objavljivati ocjene.
Između ‘odlikaša koji su pali godinu’, našla se već tradicionalna manifestacija nezavisne kulture Operacija:Grad, u čijoj se organizaciji ‘slučajno’ nalazi upravi grada ne baš omiljeni Teo Celakoski, te etablirani festivali Žedno uho i N.O. Jazz festival.
Proceduru odlučivanja o programima ne poznaju savjetnici u Uredu za kulturu
Iako je uloga Vijeća savjetodavna i Ured za kulturu se ne mora pridržavati njegovih ocjena pri podjeli novaca, postavlja se pitanje koja je uopće uloga tih pet članova koje bira Grad?
– To je farsa. Mjesecima smo valorizirali, proučavali projekte, da bi se nas pet usaglasilo oko ocjena. Za koga to radimo? Za koga Vijećamo? Čemu uopće postoje Vijeća čije se odluke ne podržavaju? – upitao se Kovač, te dodao kako će odgovore od Ureda pričekati još par dana.
Manje je jasno tko u proceduri mimo i nakon odluka Vijeća dijeli novac među programima, jer vijećnici nakon ocjenjivanja više nemaju uvida u daljne odluke Ureda. Odgovor na to pitanje također se čeka od pročelnika Ivice Lovrića. Kako je nedavno novinarima objasnio njegov savjetnik Vladimir Stojisavljević, u proces odluke uključeni su i Odbor za kulturu i Skupština. Zanimljivo da ni jedno od tih tijela o razradu natječaja ne vidi, niti o njoj odlučuje, što je potvrdio i predsjednik Odbora za kulturu Zvonko Maković.
Urbane su do nedavno bile mažoretkinje, a ove godine Čobanijada i Festival šansone!
Kovač i ostali vijećnici ove su godine odlučivali između čak 205 prijavljenih programa, kojima je ‘skresano’ milijun kuna u odnosu na prošlu godinu, ionako slabo financiranog i jako rastegnutog pojam urbane kulture i kulture mladih.
– Jedva smo se riješili mažoretkinja koje su godinama bile ubacivane u ‘urbane’. Postoji tendencija da se ovdje trpa sve što je drugim Vijećima višak – govori Kovač.
Ove godine ‘urbana’ je tako postala nedefinirana ‘Čobanijada’, Međunarodni festival suvremene poezije se valjda našao tu umjesto u književnim programima, a i Međunarodni festival šansone je dobio svoju mrvicu urbanog kolača.
Najveći dio novaca, čak 360 tisuća kuna, dijele festivali Cest is d’best, Ljeto na Štrosu, Ljeto na Zrinjevcu i koncerti u Tvornici. Oni su naime proglašeni programima od općeg interesa unutar urbane kulture iako po karakteru više spadaju u turističku promiđbu. Možda se Ured dosjetio toga jer se događaju na ulici, u urbanom, gradskom okruženju?