Umirovljeniku za dom uzimaju sve prihode

Autor: Ivana Šimac 4/17/2014 14:59

Odbor za predstavke i pritužbe na 10. je sjednici imao u dnevnom redu na razmatranje devet odgovora na pritužbe i tri razmatranja pritužbi. Najznačajnije, samim time i vremenski najduže trajao je odgovor na prvu točku dnevnog reda na pritužbu gospodina Josipa Lipovca koji je i sam došao na Odbor.

– Ja sam korisnik doma od 2010. godine. Osam godina sam čekao uopće na mjesto u domu umirovljenika, s tim da se uvjetovao ulazak u moj dom jer mi primanja mirovinska nisu dovoljna. Ali ono što mene zanima su cijene koje plaćam za jednokrevetnu garsonijeru s terasom od možda dva kvadrata. Trenutno je to iznos od 3 200 kuna, tako da sva moja primanja direktno sjedaju na žiro račun doma. Piše tamo da sam korisnik cjelovite skrbi, međutim nisam nigdje našao što točno cjelovita skrb podrazumijeva – požalio se pred svim članovima Odbora Zagrepčanin, Josip Lipovac.

Andrea Ninić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu odgovara kako se ne radi o diskriminaciji i kako je Grad Zagreb izuzetno osjetljiv na svoje građane starije životne dobi, kojima uvelike izlazi ususret, ali da su se cijene domova za umirovljenike morale povećati jer su bile nepromjenjive 10 – 11 godina.

– Gradu Zagrebu je delegirano 2002. godine da preuzmemo osnivačka prava na domove za starije i nemoćne osobe, svakako smo ponosni na razvoj van institucijskih usluga pomoći i njege u kući. Međutim mi smo tada Ugovorom o međusobnim odnosima preuzeli i cjenik od tada Ministarstva rada i socijalne skrbi. Nažalost taj cjenik nije pratio promjene Zakona, a niti je Zakon pratio promjene koje su se dešavale u sustavu socijalne skrbi na razini pružanja usluga – objašnjava Andra Ninić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu.

Dakle depandansa u sklopu spomenutog umirovljeničkog doma ima malo drugačiju ulogu nego sam dom.

– Depandansa koja se nalazi kao zasebna zgrada unutar spomenutog doma sagrađena je kako bi umirovljenicima pružila uslugu stanovanja, da tako kažem. Dakle uključena su tri obroka dnevno, čišćenje prostora i rublja – nastavlja Ninić.

Kako Josip dosada nije dobio odgovor gradonačelnika Bandića, Odbor je odlučio ponuditi detaljno objašnjenje. Čini se kako se umirovljenici moraju pomiriti s tim da dobra skrb u poodmaklim godinama košta kolika je prosječna hrvatska plaća.


 

Prijašnji članakVozači ZET-a skupili su donacije za 150 obitelji
Slijedeći članakOve godine će se čitati i u zatvorima