Autor:: Tanja Molvarec 3/15/2012 10:25
Povećano osvjetljenje tijekom noći može uzrokovati hormonalne poremećaje i poremećaje spavanja, jedan je od zaključaka s okruglog stola na temu svjetlosnog ončišćenja održanog u Zelenoj akciji.
Novim Zakonom o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, operaterima rasvjete i jedinicama lokalne i područne samouprave te Gradu Zagrebu nastaje obveza da javnu rasvjetu i rasvjetu javnih površina prilagode propisanim standardima, čime bi se trebala poboljšati ušteda na potrošnji električne energije.
Na okruglom stolu je istaknuto da postoje i podaci koji ukazuju na to da pretjerana izloženost umjetnom svjetlu tijekom noći moze povećati i rizik od malignih bolesti.
Previše svjetla se usmjerava prema nebu
Melatonin je hormon kojeg ljudsko tijelo proizvodi u potpunom mraku tijekom noći. On djeluje kao antioksidant te, osim reguliranja ciklusa dana i noći, smanjuje mogućnost obolijevanja od karcinoma. Mnoga istraživanja su pokazala da čak i malene količine osvijetljenja povećavaju rizik oboljenja od malignih bolesti, naročito raka dojke kod žena.
Boris Štromar, predsjednik Astronomskog društva Beskraj iz Zagreba, pričao je o problemima s kojima se astronomi suočavaju zbog pretjerenog osvjetljenja.
– Zvijezde se slabije vide kada je prostor s kojeg promatrate nebo jako osvjetljen, zato je u velikim gradovima nemoguće ozbiljno promatranje zvijezda. Astronomi su napravili veliki posao jer su identificirali u cijeloj Hrvatskoj tzv. sjajne točke, ali i područja izuzetno tamnog neba. Neka takva područja bi bilo potrebno zaštiti, očuvati ih tamnim. Petrova Gora i otok Lastovo su takvi primjeri – kazao je Štromar te dodao da turisti često govore kako je kod nas nebo lijepo i kako se zvijezde lijepo vide.
– To je zato što je kod nas svjetlosno onečišćenje još uvijek znatno niže nego, primjerice u Italiji. Naše nebo je jos uvijek relativno tamno u usporedbi s nekim susjednim državama, nadamo se da će, zahvaljujući donošenju ovog zakona, tako i ostati – naglasio je Štromar.
Ljubo Perušić, svjetlotehničar i projektant rasvjete koji se profesionalno bavi postavljanjem i promoviranjem energetski učinkovite i ekološki prihvatljive javne rasvjete govorio je o problemima s rasvjetom u Hrvatskoj.
– Vrlo su česte pojave prejakog rasvjetljivanja. Također ima još mnogo rasvjetnih tijela u javnoj rasvjeti koje mnogo svjetla usmjeravaju prema nebu. Ovakva rasvijeta neće biti zamijenjena odmah jer bi to bilo preskupo i neizvedivo, ali bi trebala biti zamijenjena u idućih pet godina. Osim javne rasvjete problem je što su reklame jumbo plakati prejako rasvjetljeni ili tako da usmjeravaju svijetlo prema gore – kazao je Perušić.
Treba obratiti pažnju i na druge karakteristike svjetla
Ima dosta slučajeva da javna rasvjeta upada kroz prozor u stanove ljudi. Perušić je naglasio da su, osim intenziteta i usmjerenosti rasvjete, važne i druge karakteristike svjetla.
– Rasvjeta temperature 7000 Kelvina plavičasto svjetlo će uništiti i potamaniti tri puta više kukaca od žučkaste rasvjete temperature 2000 Kelvina – kazao je Perušić.
Svi su se složili da napori za smanjenje svjetlosnog zagađenja nikako ne bi trebali predstavljati prepreku razvoju, nego baš obrnuto. Prejako i krivo usmjereno svjetlo znači rasipanje novca koji bi mogao biti utrošen puno korisnije. Osim toga, modernizacijom javne rasvjete će se zaposliti određena količina radne snage, a jedinice lokalne samuprave će dugoročno imati manje izdatke za javnu rasvjetu.