Ulica Braće Karamatić postala kamen spoticanja

Autor:: Matea Damjanović 12/10/2010 16:31

Nevjerojatna rasprava vodila se na jučerašnjoj sjednici Odbora za imenovanje ulica, naselja i trgova zagrebačke Gradske skupštine. Sastanak, na kojemu se pokušao pronaći kompromis između suprotstavljenih stanovnika ulice Mije i Zdenka Karamatića u Sesvetskom Kraljevcu, inače poginulih hrvatskih branitelja,  pretvorio se u višesatnu mukotrpnu svađu između stanovnika ulice i majke poginulih branitelja te predstavnika braniteljskih udruga.

Naime, na inicijativu Ilije Karamatića, stanovnika ulice, čiji je prijedlog podržalo Vijeće Gradske četvrti, u travnju 2008. godine Gradska skupština donijela je odluku o imenovanju ulice po braći Karamatić. Međutim, problemi su ubrzo nastali jer je dio stanovnika ulice, inače doseljenika iz Bosanske Posavine, u lošim odnosima sa stanovitim Ilijom Karamatićem. Upravo iz razloga što je on bio inicijator imena ulice zatražili su njezino preimenovanje, a tablu s natpisom odmah su uništili.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-– Ovi putem pozivam sve branitelje i braniteljske udruge neka dođu, provest ćemo anketu, ako dečki budu za to da ime ulice ostane, neka ostane, a ja ću se iseliti; ne zbog braće Karamatić nego zbog Ilije Karamatića jer je bahat i bezobrazan- rekao je Ante Ivanković, nezadovoljni stanar ulice.

U komunizmu je od same države bilo određeno tko je narodno heroj i po njemu biste dali naziv ulici

Zahtjev za preimenovanjem došao je do Odbora, a na sjednici u studenom ove godine
Odbor je jednoglasno odlučio da se Ulica Mije i Zdenka Karamatića preimenuje u Odvojak Radničke ulice. Međutim zbog proceduralne pogreške, jer o svemu nije bilo obaviješteno Vijeće Gradske četvrti, odluka je povučena.

– Mislim da se ovdje iskristalizirao jedan velik problema, a to je nedostatak sustavnog promišljanja o tome što da radimo s tradicijom Domovinskog rata i poštivanja branitelja. Očito je da postoji kaos i neuređenost. U komunizmu je od same države bilo određeno tko je narodno heroj i po njemu biste dali naziv ulici. Toga više nema i to nam fali kao bitni orijentir – rekao je Marin Knezović, predsjednik Odbora za imenovanje ulica, naselja i trgova.

Na jučerašnjoj raspravi bila je prisutna i majka poginulih mladića.

”Budite ljudi, iz istog ste kraja, isto ste prošli i sada biste se klali oko jedne table”

– Ova ulica nije ni Karamatićeva, ni Ivankovićeva već ulica Republike Hrvatske za koju su se moji sinovi borili – plačući je rekla Mara Karamatić, majka poginulih.

Budući da je obitelj poginulih o ovom problemu izvijestila i Ured predsjednika, na sjednici Odbora bio je i predsjednikov savjetnik za branitelje Predrag Matić. Matić je rekao kako su braća Mijo i Zdenko, koji su poginuli na isti dan 1991. godine u razmaku od sat vremena, časni hrvatski branitelji te je zamolio sukobljene strane za razumijevanje i kompromis.

– Potrebno je smiriti strasti i napraviti kompromis. Nemojte da se časni dečki okreću u grobu – kazao je Predrag Matić, savjetnik za branitelje predsjednika RH.

Član Odbora akademik Josip Bratulić bio je zgrožen cijelom pričom.

– Zar je tolika omraza među vama, budite ljudi, iz istog ste kraja, isto ste prošli i sada biste se klali oko jedne table – ljutito je rekao akademik Josip Bratulić, član Odbora za imenovanje ulica te napustio sjednicu.

I doista je nevjerojatno i sramotno oko čega ljudi danas vode bitke, zbog natpisa na ulici, međe na zemlji ili ograde ili tko zna čega. Međusobni sukob nekolicine stanara jedne ulice prelomio se preko poginule braće, časnih hrvatskih branitelja, koji su svoje mlade život žrtvovali kako bi svi danas živjeli u miru.