Autor: 5/28/2012 12:24
U policijskoj statistici sve se češće bilježe drske krađe zlatnog nakita, torbica, novčanika i mobitela, a žrtve su uglavnom starije osobe, posebice žene. Napadači im prilaze s leđa, iznenada otimaju stvari iz ruku ili trgaju nakit s vrata, riskirajući da time teško ozlijede svoje žrtve. Gospođu Kristinu napala su dvojica mladića dok je šetala s cimericom iz doma, a osim što je ostala bez medaljona sa slikom pokojnog muža, mogla je završiti s mnogo ozbiljnijim posljedicama.
– Mene su skoro zadavili kako me zgrabio. Ta takvom brzinom da ne možete ni vidjeti. To je šok. Savjetovala bih svima da čuvaju u kući stvari, da ne nose sa sobom ništa jer se ne isplati nimalo – kazala nam je umirovljenica Kristina Babić.
Nakon što im drski lopovi ukradu nakit, novčanike, torbice ili mobitele, prva osoba kojoj se šokirane žrtve obrate je njihov kontakt policajac.
– U prvom trenutku potrebno ih je smiriti jer su u velikom šoku, nakon što ih smirimo potrebno je dobiti od njih što podrobnije informacije i što bolji opis počinitelja. Ono što im možemo reći je da ćemo dati sve od sebe da pronađemo počinitelja mada im odmah objasnimo ukoliko se dogodi da ne nađemo počinitelja danas kada je riječ o zlatu, koje odmah nestane, pogotovo kad su aktualne otkupne stanice gdje je cijena zlata takva kakva je – rekla nam je Ivana Pupavac, policijski službenik za prevenciju u 4. policijskoj postaji Zagreb.
Da su ekonomska kriza, ali i sve veći broj otkupnih stanica zlata učinile svoje, pokazuju i brojke.
– Drske krađe su u porastu za 49 posto, a razriješenost se kreće oko 42 posto. Moramo biti svjesni da su tu ciljane skupine osobe starije životne dobi, i to preko 80 posto budu dame, a puno manje gospoda u zreloj životnoj dobi. Često su otvoreni prostori, puno češće nego zatvoreni, haustori i zgrade. Neka se kreću u društvu, najrizičnije je ako pokazujete vrijednosti koje imate – rekla je Marija Goatti Matijević, načelnica Odjela prevencije PU zagrebačke
Izbjegavanje šetnji kasno noći i po neosvijetljenim mjestima, nošenja zlatnog nakita na način da ga kradljivci odmah vide te držanje mobitela i novčanika u torbici a ne u rukama samo su neki od načina kako spriječiti drske krađe. Upravo to su savjetovali predstavnici Policijske uprave zagrebačke i Grada Zagreba na predavanju održano u Domu za starije i nemoćne Maksimir, a ti se savjeti nalaze i u nedavno tiskanom letku. Kako doznajemo, zbog krađa koje su se događale upravo oko tog Doma, njegovi korisnici veoma su zainteresirani za predavanja.
– Naši korisnici su vrlo susretljivi i surađuju i u edukaciji i u provođenju tih mjera. Nakon zadnje edukacije i nakon posljednje krađe smo ih zamolili da sakriju lančiće barem ispod odjeće ako ih ne žele skinuti – rekla nam je ravnateljica Doma Jasminka Dlesk Božić.