Zagrebancija

Učitelji izlaze na ulicu zbog novog Pravilnika

Autor: Tena Snajder 3/3/2014 13:51

Sindikat hrvatskih učitelja najavio je polusatne prosvjede tijekom ovog tjedna ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Razlog je novi Pravilnik o normama koji je na javnoj raspravi do 9. ožujka, a koji bi na snagu trebao stupiti s prvim danom rujna.

Naime, dopunska i dodatna nastava kao što su zbor, sportske aktivnosti i umjetničke radionice, ali i sat razredne nastave po novom pravilniku više neće ulaziti u učiteljsku normu. Takva se nastava više neće smatrati neposrednim radom s učenicima, već će ulaziti u kategoriju tako zvanih ostalih poslova, a koji su dosad podrazumijevali bavljenje dokumentacijom, to jest pisanje priprema i godišnjih planova.

– Učenici nisu papiri pa da se učitelji njima bave kroz ‘ostale poslove’, ni učitelji ni djeca nisu predmeti. Usporedimo to s radom liječnika u bolnici, liječnici bi po ovome u ambulanti radili ‘ostale poslove’, a samo bi sati provedeni u operacijskoj sali spadali bi u njihov redoviti rad – kazala je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja.

Učitelji često rade i više no što bi trebali po svom tjednom zaduženju, upravo radi toga da bi njihove škole imale uspjeh i bile prepoznate kao prave odgojno-obrazovne ustanove, a da bi učenici imali dobre rezultate na natjecanjima.

– Roditelji moraju uvidjeti da ovo nije samo pitanje učitelja, ovo je pitanje i učenika i roditelja. Jer naš je cilj da se učenici kreativno razvijaju u samim školama, a ne da roditelji moraju sami snositi troškove izvanškolskih aktivnosti i instrukcija kako bi im dijete bilo uspješno – objasnila je Šprem.

Članovi Sindikata hrvatskih učitelja slažu se tim da se sustav treba racionalizirati, ali su protiv toga da se uštede ostvaruju na račun odgojno-obrazovnog procesa, odnosno da oni koji najviše gube budu sama djeca i njihovi roditelji. Nedospustivo je, upozoravaju iz Sindikata, da zemlja štedi na djeci, a istovremeno ih naziva svojom budućnošću.

Prema izračunu Sindikata hrvatskih učitelja, čak četiri tisuće učitelja predmetne nastave i odgojnih predmeta, kao što su glazbeni, likovni, tjelesni i tehnički neće moći ispuniti normu što na kraju dovesti do smanjivanja plaća u iznosu od 500 do 1500 kuna.

Upravo iz ovih razloga najveći i najutjecajniji Sindikat u našoj zemlji smatra kako je novi Pravilnik poguban za hrvatsko školstvo jer predstavlja izravan udar na odgojnu funkciju školske ustanove.

 

Exit mobile version