Učenici proslavili dan škole Mihaela Šiloboda

Autor:: Samobor.hr 6/2/2010 10:12

Na originalan način učenici i djelatnici škole u Svetom Martinu pod Okićem odlučili su obilježiti dan svoje škole pa su 1. lipnja predstavili projekt kojeg su nazvali Samobor. Namjera im je bila da svi učenici što bolje upoznaju Samobor i zavičaj u kojem žive, budući da je on bogat zanimljivom prošlošću, tradicijom i ljudima. Kao što su na početku istaknuli ravnatelj škole Marijan Hetler i jedan od inicijatora projekta Radovan Librić, želja je bila da učenici sami nauče pridonositi prepoznatljivosti i omiljenosti svog zavičaja. Ideja je došla nakon jednog posjeta Samoboru prošle generacije učenika, kada se otkrilo da neki od njih ne znaju sve osnovne podatke i građevine u gradu.

U projektu je sudjelovalo 13 grupa koje su obrađivale pojedine teme i sadržaje prethodnih tjedana pa su sve ono što su prikupili i naučili prezentirali na svečanosti. Svaka grupa na svoj način – neki serioznije, neki zabavnije, neki uz pomoć filma i glazbe, neki uz fotografije i izrađene predmete, ali osnovna zadaća bila je ispunjena. Kako bi dodatno utvrdili gradivo, grupe su tijekom programa morale odraditi i tri zadatka, čiji su rezultati ušli u završnu ocjenu. Stoga su pisali razglednice u kojima su pozivali na dolazak u Samobor i Sveti Martin pod Okićem, rješavali su kraći test znanja o onome što su čuli i vidjeli te su, na kraju, morali što brže od komadića papira složiti prvu strofu pjesme Kod kapele svete Ane Marka Vukasovića, koju svi poznavatelji glazbe znaju pod nazivom Kraj kapele svete Ane. Uz ove zadatke, žiri u kojem su bili Mira Čebušnik, Josip Prudeus i župnik Josip Karas ocjenjivao je ukupno dojam pri izlaganju te samu prezentaciju i uklapanje ostalih vrsta medija.

Kada su se zbrojile sve ocjene, najviše bodova prikupila je grupa koja je obradila temu Sakralni objekti na području Samobora. Drugo mjesto podijelile su grupa koja je posjetila Knjižnicu i zavičajnu zbirku, ona koja je obradila Samoborsku gastronomiju te ona koja je prezentirala Medičarstvo boraveći u Obrtu Arco. Tri grupe podijelile su treće mjesto – Obrtnici, Botanički vrt Suban i samostan u Kotarima te grupa koja je obradila Samoborski muzej. Svi ostali zauzeli su četvrto mjesto, a bile su to grupe koje su proučavale Kurije i dvorce grada Samobora, Samoborsko gorje i planinarstvo, Stari grad, Turističke manifestacije, Povijest škole Mihaela Šiloboda te Gradsku upravu i glazbenu baštinu. Pri proglašenju rezultata Josip Prudeus je darovao školskoj knjižnici desetak primjeraka knjiga i batik te istaknuo kako je obišao stotinjak škola u Hrvatskoj, ali da nikad nije vidio ovako originalnu prezentaciju i proslavu dana škole.

Naime, da prezentacija ne bi bila tek puko nabrajanje svega napravljenoga, osmišljena je zanimljiva scenska igra koju je, u dogovoru s autorom projekta, napisala Zlata Andri Galetić, a učitelji – voditelji uklopili u nju svoje dijelove. Tijekom nje je Ivek iz Svetog Martina zaprosio lijepu Janu iz Samobora pa, da bi je zadivio, uz pomoć prijatelja Štefeka obilazi samoborske znamenitosti i nastoji naučiti što više o Samoboru. Tako se nastoji dokazati pred njom i njenom rodbinom, a na kraju stiže pomoć i za pripremu vjenčanja. Svoje su uloge u igrokazu odlično odradili Marina Šolčić, Mateo Šolčić i Robert Šoić.

Na kraju svečanosti ravnatelj Marijan Hetler zahvalio je svima koji su sudjelovali i pomagali u realizaciji projekta, posebice onima koji su učenike ugostili u svojim objektima i ustanovama, te učiteljima koji su vodili grupe. Na kraju svega možemo reći da će školi ostati lijep crtež Staroga grada, ukrasni predmeti i mnoštvo materijala, a prije svega učenicima jedno lijepo iskustvo.