Autor: 9/5/2012 16:18
Veliki uspjesi hrvatskih sportaša nerijetko potaknu djecu da se i oni uključe u nekakav sport. Trend je to koji se pokazao nepisanim pravilom nakon svake medalje hrvatskih rukometaša, a sve je češća pojava i sa svakim odličjem Blanke Vlašić ili Sandre Perković. No, tu se pojavljuje problem jer statistika pokazuje kako djevojke rijetko uspijevaju u ekipnim sportovima pa u ženskom sportu uspjehe nižemo tek u pojedinačnim.
– Uzmimo za primjer dvije heroine hrvatskog, Blanku i Janicu, iza njihovog uspjeha stoji otac koji ih je iz dana u dan poticao na treninge, naravno tu je bila i majka kao potpora. No, vi danas teško možete djevojčice usmjeriti na aktivno treniranje u ekipnim sportovima, pa čak i onim koji se percipiraju kao ženski, poput odbojke. To se događa iz tri razloga, a prvi je što to tako one odluče. Drugi je što ne vide neku perspektivu u bavljenju sportom, a treći što još uvijek živimo u patrijarhalnom društvu i to je jednostavno tako – kazao nam je Velimir Bašić, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza.
Kao jedan od glavnih uzročnika za odustajanje od sporta, Bašić vidi gubitak motivacije jer, kako tvrdi, u vrijeme pubertet djevojčice bi radije uživale u druženju s prijateljicama, nego u napornim treninzima.
– Žene kad uđu u sport to je danas najčešće nekakav fitness jer ne zahtjeva puno vremena i odricanja. One djevojčice koje započnu trenirati još kao male, vrlo često u pubertetu odustanu od daljnjeg treniranja jer sport kroz trenažni proces postaje kasnije vrlo zahtjevan pa nema kava i druženja, izlazaka i šopinga. Dečkima je to ipak lakše jer imaju nekakve svoje uzore i vide prosperitet u bavljenju sportom – zaključio je Bašić.
No, činjenica je kako se u muški sport više i ulaže, a toga nesrazmjera svjesni su i u Zagrebačkom športskom savezu, no Janica, Blanka i Sandra dokaz su da se itekako isplati ulagati u mlade nade. Vrijeme je da se o uvjetima njihova treniranja prestanemo brinuti tek nakon prve osvojene medalje i da ih na put do trona počnemo pratiti već od malih nogu.