Autor: 7/23/2010 8:58
Sve je veći pritisak da se provedu izmjene Zakona o referendumu kako bi se mogao pokrenuti opoziv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Većina aktera uglavnom traži promjenu odredbe prema kojoj je nužno da na izbore izađe 50 posto upisanih birača kako bi referendum bio pravovaljan.
Dok se lome koplja oko toga, malo se pozornosti daje činjenici da u tome ili bilo kojem drugom zakonu nije definirana politička kampanja koja bi prethodila referendumu. Naime, u Zakonu o referendumu kampanja se ni ne spominje, također ni u Zakonima o izboru gradonačelnika i načelnika te u Zakonu o mjesnoj samoupravi nema ni slova o toj problematici.
Kregar: Kampanja se može provoditi 365 dana godišnje
Kako neslužbeno doznajemo, Državno izborno povjerenstvo će zatražiti da se to pitanje riješi novim Zakonom o referendumu. Taj zahtjev će se podnijeti Ministarstvu uprave koje bi trebalo biti predlagač novog zakona.
Ukoliko to ne bude definirano vjerojatno će svatko provoditi kampanju kakvu god želi. Osim naručenih oglasa, tu će vjerojatno biti organiziranih skupova i prosvjeda.
No neki pravnici drže da uopće nije potrebno zakonom urediti tu stavku jer bi zabrana kamapanje spadala u kršenje ustavnog prava na slobodu izražavanja. Josip Kregar, potpredsjednik Gradske skupštine, ustvrdio je da se kampanja može voditi tokom cijele godine.
– Nitko ne može zabraniti nekome da bilo kada naruči plakate i promovira svoju političku ideju. Jedini uvjet je da ti plakati budu plaćeni – rekao je Kregar.
On, osim stavke prema kojoj treba na izbore izaći 50 posto upisanih birača, spornim smatra i sam popis birača koji bi se trebao revidirati.
Referendum uvijek raspisuje Gradska skupština
S druge strane gotovo je sigurno kako se neke odredbe neće mijenjati. Tako bi trebao ostati članak prema kojem referendum raspisuje predstavničko tijelo, što je u ovom slučaju Gradska skupština.
Referendum se može raspisati ako to zatraži trećina gradskih zastupnika ili ako se prikupe potpisi građana. Prema postojećoj odredbi to je 10 upisanih glasača ili malo manje od 72.000 kada je riječ o Zagrebu.
Također prema zakonu, referendum može zatražiti gradonačelnik, no teško je vjerovati da će se to dogoditi u slučaju opoziva Bandića.
Članovi izbornog povjerenstva su pravnici iz Zagreba
Kada Gradska skupština objavi odluku o raspisivanju referenduma, on se mora održati u razdoblju od 20 do 40 dana nakon te objave. Cijeli proces provođenja referenduma provoditi će posebno povjerenstvo sastavljeno od diplomiranih pravnika koji imaju prebivalište u Zagrebu. Pretpostavlja se da će biti riječ o sucima općinskih sudova. Njih će imenovati Gradska skupština.
Naknadu koju članovi primaju odrediti će Gradska uprava, no taj iznos ne smije biti veći od prosječne mjesečne plaće. Novac za referendum kojim bi se smijenjivao Bandić trebao bi se osigurati gradskim proračunom.
Nadležno tijelo državne vlasti, tijelo lokalne samouprave, odnosno tijelo lokalne uprave i samouprave prije proteka roka od godine dana od dana održavanja referenduma, nema pravo donijeti pravni akt ili odluku koja je sadržajno suprotna odluci donesenoj na referendumu.
Gradska skupština može raspisati referendum o opozivu Bandića ako on svojim radom prouzroči znatnu materijalnu štetu. Pod znatnom materijalnom štetom se smatra iznos veći od 500.000 kuna. Također opoziv može biti pokrenut zbog kršenja ili ne izvršavanja odluka Gradske skupštine.
Početak radova u Varšavskoj mogu biti razlog za opoziv
Početak gradnje u Varšavskoj bi se mogao smatrati nepoštivanjem odluka Skupštine, koja je nekoliko put zatražila da radovi ne počinju dok se ne riješe upravni sporovi.
Tematska sjednica koja je održana u utorak 20. srpnja nije donijela nikakve spektakularne zaključe. No oni bi mogli biti samo dodatni materijal koji će Skupština priložiti Ministarstvu uprave kao dokaz tezi da gradonačelnik ne provodi njihove odluke.