U Zagrebu je nedovoljno taktilnih staza za slijepe

Autor:

Ines Šmit

11/2/2011 9:51

Slijepe osobe, kao i druge osobe s invaliditetom, još uvijek se susreću s problemima diskriminacije te mnogim predrasudama i preprekama, a jedna od njih je, ako ne i najznačajnija, kretanje prostorom.

Kao i svake druge, i slijepe osobe imaju pravo nesmetano se kretati gradom, međutim u Zagrebu postoji svega nekoliko staza za slijepe koje isključivo možemo vidjeti u blizini važnijih institucija u središtu grada.

-.-Ines Šmit-.-Iz Udruge slijepih Zagreb dali su nam popis područja gdje se otprilike nalaze te staze, a to su mali dijelovi Branimirove, Draškovićeve, Ulica kneza Mislava, Držićeve, Vukovarske od tramvajske stanice kod Miramarske te do Uprave grada Zagreba.

Na nekim mjestima nisu dovoljni zvučni signalizatori

Marija Mustač, načelnica odjela za osobe s invaliditetom, objasnila nam je kako potrebe u području mobilnosti kreiraju same osobe s invaliditetom, u ovom slučaju slijepe osobe, koje imaju svog predstavnika u povjerenstvu za osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Svom povjereniku potom predlažu prioritetna područja na kojima bi se trebale postaviti staze za slijepe ili ostala prometna i zvučna signalizacija.

– U samostalnom kretanju gradom, s obzirom da se raskrižja označavaju zvučnim signalizatorima na brojnim mjestima, ne trebam linije vodilje i polja upozorenja, kao ni mnogi moji slijepi prijatelji. Ali tamo gdje su komplicirana i složena raskrižja, poput raskrižja Zvonimirove i Šubićeve, nisu dovoljni samo zvučni signalizatori, već su nužno potrebne linije vodilje kao i polja upozorenja – ispričala nam je Marija Mustač.

Višnja Fortuna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, unatoč malom broju označenih ulica,  tvrdi kako je Grad Zagreb dosad učinio mnogo kako bi olakšao kretanje slijepih osoba.

– Važno je reći kako su rubnjaci spušteni, tramvaji niskopodni, signalizacija je označena posebno za slijepe osobe, napravljen je višeosjetilni park na Jarunu, kao i šetalište staze Bliznec. Zatim, osobe s invaliditetom kao i slijepe osobe imaju besplatan prijevoz te još mnoge druge pogodnosti – rekla je Višnja Fortuna.

U planu su nove taktilne površine 

Ipak, prema riječima Višnje Fortune, Grad sljedeće godine ima u planu napraviti još taktilnih površina za slijepe osobe, ali to će biti realizirano tek kada prijedlog proračuna bude donesen.

– Teško je bilo što reći jer se prijedlog proračuna tek radi. Dakle, bilo bi malo neozbiljno da sad kažem kako će biti kada ni sama nisam sigurna. U svakom slučaju, nastojat ćemo da sljedeće godine napravimo barem nešto, a ako bude sredstava možda i sve što je planirano – kazala je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu.

-.-Ines Šmit-.-Na naš upit da nam se dostave točni podaci o taktilnim stazama u Zagrebu, iz Gradskog ureda za promet nismo dobili konkretan odgovor, već samo priopćenje u kojem piše kako Grad kontinuirano radi na obnavljanju i instaliranju novih taktilnih površina na pješačkim nogostupima i kolnicima.

Upust smo doznali i kako su ove godine obnovljene taktilne površine u Draškovićevoj ulici, a u pripremi je i instaliranje novih na ZET-ovom terminalu Ljubljanica (otprilike 700 metara)  te u zoni Trga Stjepana Radića (otprilike 1.867 metara).

‘Grad radi kako Udruga slijepih kaže’

Zamjenica gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević istaknula je kako su u Gradu svjesni nedostataka povezanih s mobilnošću slijepih osoba te je naglasila kako je potrebna bolja koordinacija između gradskih službi i Udruge slijepih.

– Naravno da po tom pitanju još puno toga moramo učiniti. Činjenica je da to Grad Zagreb i njegove službe ne mogu učiniti same. Potrebna koordinacija naših službi, ali i Udruge slijepih. Na svim onim lokacijama za koje same Udruge kažu da im je potrebna dodatna prometna signalizacija mi se rado odazivamo i to rješavamo – kazala je Jelena Pavičić Vukičević.