Autor: 10/15/2012 14:44
Obitelj se posljednjih godina u mnogočemu promijenila. Sve je više jednoroditeljskih obitelji i visoko konfliktnihrazvoda, što se posebice održava na dobrobit djece.
– Nažalost, jedna trećina razvoda su visoko konfliktni razvodi gdje se konflikti ne smanjuju ni nekoliko godina nakon razvoda i koji značajno djeluju na emocionalni razvoj djece. I u takvim situacijama djeca zaista stradavaju jer u međusobnoj borbi roditelji ne vide dijete – kazala nam je Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.
U takvim situacijama gube se potrebe i interesi djeteta, a roditeljima postane cilj osvetiti se jedno drugome. Nerijetko si priječe kontakte s djetetom radi vlastitih nerazriješenih problema.
– U našoj Poliklinici sve je više takvih obitelji i sve je više takve djece. Nažalost, usprkos intervencijama raznih sustava, vrlo često se konflikt u takvim obiteljima nastavlja i, nažalost, vrlo često takve institucije znaju poticati konflikt, umjesto da ih razrješavaju – pojašnjava ravnateljica Poliklinike.
Ukoliko roditelj nije nasilan prema djetetu i ne šteti mu, Buljan Flander smatra kako nema razloga da dijete ne bude s njim u kontaktu jednako kao i s onim s kojim živi.
– Prije nekoliko desetljeća je bila takozvana preferencija majki, odnosno prevladavalo je mišljenje da bi dijete treba živjeti s majkom, a povremeno viđati oca. Međutim, nakon niza znanstvenih istraživanja i nakon što se obitelj promijenila, a roditelji su sve više zajednički počeli brinuti o djeci i struka je došla do zaključka da treba voditi računa o najboljem interesu djeteta, a najbolji interes djeteta je da ima oba roditelja. Roditelji se jesu razveli kao partneri, ali se nisu razveli od svoga djeteta i ono treba imati podjednako oboje u životu – ističe Buljan Flander.
Koliko loš odnos između roditelja može traumatizirati dijete najbolje znaju volonteri Hrabrog telefona koji se nalazi u sklopu Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. Na besplatni broj 0800-0800 djeca najčešće zovu kako bi prijavili zlostavljanje, a povremeno samo kako bi razgovarali s nekim tko ih sluša.