Autor: Maja Jurišić 12/22/2013 19:33
Tržište rada Hrvatskoj je rak rana. Ne samo zbog više od 360.000 nezaposlenih, nego i zbog sustavne diskriminacije žena. Taj problem uočila je i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova te je, u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, izradila projekt koji će se financirati iz europskih fondova.
– Aplicirali smo direktno na Europsku komisiju i iznimno smo sretni da je upravo naš projekt osvojio najveći broj bodova. Ovo je prvi puta da su novac mogle zatražiti i institucije, a ne samo udruge civilnog društva. Odobreno nam je 205.000 eura koje ćemo iskoristiti u potpunosti za provedbu radionica i edukacija za poslodavce kako bismo popravili položaj žena na tržištu rada – otkrila nam je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Riječ je o projektu koji će se posebno baviti problemom staklenog stropa, odnosno podjednakoj zastupljenosti žena i muškaraca u upravljačkim strukturama tvrtki. Naime, unatoč tome što je u Hrvatskoj oko 60 posto visokoobrazovanih žena, 56 posto magistrica i 51 posto doktorica znanosti, u upravljačkim tijelima najvažnijih tvrtki sjedi ih tek nekolicina.
– Istraživanje koje smo mi proveli pokazuje kako je u upravljačkim strukturama i upravnim odborima najuspješnijih hrvatskih tvrtki svega devet posto žena, dok ih je 11 posto u nadzornim odborima tih tvrtki. A s druge strane, na mjestima zamjenica direktora u tim upravljačkim strukturama taj je postotak daleko viši i iznosi oko 36 posto. Znači, žene su dovoljno dobre kao zamjenice, ali nisu dovoljno dobre da i same preuzmu upravljanje takvim strukturama, što je naravno netočno – ističe Ljubičić.
Projekt će se provoditi u svim županijama u suradnji s povjerenstvima za ravnopravnost spolova. Kroz radionice će se pokušati educirati poslodavce da promjene svoju diskriminatornu praksu.
– Na neki način želimo skinuti tu stigmu da žene nisu dovoljno dobre da budu u upravnim i nadzornim odborima, odnosno što više zastupljene u tim upravljačkim strukturama – zaključila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Pitanje tržišta rada za ured pravobraniteljice je iznimno važno jer najviše pritužbi građana i građanki dolazi upravo iz područja zapošljavanja, što je svakako u uzročno-posljedičnoj vezi s trenutnom situacijom u državi. Od 600 do 800 ljudi svakodnevno gubi posao, u čemu većinu čine žene. Kada govorimo o zapošljavanju, ženama se u više od 90 posto slučajeva daje ugovor na određeno vrijeme, dok je kod muškaraca ta brojka oko 80 posto.