Autor: 9/21/2011 14:43
Europski tjedan mobilnosti, koji se od 16. do 22 rujna održava i u Zagrebu, kulminirat će Danom bez automobila, a Zagrepčane će posebno razveseliti činjenica da će se tog dana moći potpuno besplatno voziti javnim gradskim prijevozom. Kako se moglo čuti na okruglom stolu ”Alternativna mobilnost” koju su organizirali HAK i Grad Zagreb, ZET će dijeliti mape tramvajskog prijevoza i besplatne dnevne karte. Oni koji više vole vožnju biciklom, moći će sudjelovati u ”Zagrebačkoj žbici, koja u 18 sati kreće s Cvjetnog trga, a biciklisti će voziti sedam kilometara po gradskom središtu.
Savjetnik u uredu predsjednika i glavnog tajnika HAK-a Davor Georg Lisicin kazao je kako se u atmosferu ispušta osam milijardi tona ugljičnog dioksida, dok atmosfera može apsorbirati 2.5 puta manju količinu CO2.Cestovni promet kriv je za 72 posto emisije CO2, zbog čega je i hrvatski HAK uključen u pokušaje da se stvore protočniji i zeleniji gradovi i naselja te pametniji, pristupačniji i sigurniji gradski prijevoz.
– Grad Zagreb u tome prednjači postavljanjem uvjeta za bicikliste i pješake, ali još mnogo toga treba učiniti. Testirali smo pješačke prijelaze u gradu i kvaliteta nije bila sjajna – rekao je Lisicin i dodao kako bi s boljom kvalitetom pješačkih prijelaza više ljudi bilo motivirano pješice obavljati stvari unutar svog kvarta.
Oprez u prometu petkom poslijepodne
Viktor Forjan iz Odjela za sigurnost prometa u PUZ-u posvetio se statistici koja pokazuje kolika je sigurnost najugroženijih skupina u prometu, pješaka, biciklista, motociklista i djece. Suprotno raširenom vjerovanju, u prometnim nesrećama živote najviše gube vozači, čak 62 posto poginulih čine oni.
– Kritični dan za prometne nesreće u tjednu je petak, a kritično vrijeme u toku dana su poslijepodnevni sati. U poslijepodnevnoj špici dogodi se najviše prometnih nesreća – rekao je Forjan.
U prometnim nesrećama najviše ginu osobe starije od 60 godina, a najviše osoba pogine na mjestu nesreće.
Od sedam poginulih pješaka, njih pet bilo je starije od 60 godina.
Biciklisti krivi u dvije od tri prometne nesreće
– Najčešći uzroci prometnih nesreća u kojima sudjeluju pješaci jest to da ne koriste pješačke prijelaze i prolaze na crveno svjetlo, a treći uzrok je neprilagođena brzina vozača – rekao je Forjan i dodao kako su vozači ipak odgovorniji od pješaka.
Broj poginulih biciklista u prvih osam mjeseci ove godine se uduplao te je poginulo šest biciklista. U dvije trećine nesreća biciklisti su bili sami krivi, jer se voze preko pješačkih prijelaza, ne koriste stazu i traku i ne koriste svjetla noću. U prometu je šest posto motociklista, no oni sudjeluju u čak 23 posto nesreća s poginulim osobama.
– Najčešći uzrok prometnih nesreća je brzina, a u 40 posto nesreća uzrok alkohol. Iako je broj nesreća pao, postotak nije pao – zaključio je Forjan.