U potresu od 6,3 stupnjeva poginulo bi 3000 ljudi

Pavle Kalinić

Autor:: Matea Damjanović 11/11/2010 16:02

Ured za upravljanje u hitnim situacijama u idućoj godini planira nabaviti još dva seizmografa. Unatoč predloženom smanjenju proračuna  od 1,2 posto Ured će izdvojiti oko 248 000 kuna za kupovinu uređaja. Ovom nabavkom zagrebačka mreža seizmografa imat će ukupno 6 uređaja čime će biti osigurana dobra pokrivenost terena, a Grad će biti sigurniji po pitanju zaštite od potresa.

Ured također planira izdvojiti i 357 000 kuna za dva vibraskopa i dva vibrafona, a radi se o opremi za spašavanje iz ruševina. 

FAMA-.--.-– U dvije godine koliko traje izobrazba vatrogasaca za spašavanje iz ruševina, izobrazbu su uspješno završila 22 vatrogasca i 131 dobrovoljni. Cilj nam je imati u svakoj četvrti tim od 11 vatrogasaca za spašavanje iz ruševina, što znači da smo s ovim brojem vatrogasaca u nepune dvije godine uspjeli sastaviti 15 timova  -rekao je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama. 

Kalinić je također napomeno kako je završila obuka za 13 vatrogasaca – ronilaca. 

– Obuku su proveli instruktori specijalne policije, a naš je plan obučiti 20 vatrogasaca – ronilaca, koji će biti osposobljeni za ronjenje u rijekama i jezerima – rekao je.

Vatrogasne postaje u Sesvetama, Novom Zagrebu i Podsljemenu

Prema Procjeni ugroženosti od požara u narednom desetogodišnjem razdoblju bit će potrebno otvaranje tri nove vatrogasne postaje na rubnim dijelovima grada i to kako bi vatrogasci mogli stići do požarišta u roku od 15 minuta. Kalinićev ured se nada da će vatrogasne postaje u Sesvetama, Novom Zagrebu i Podsljemenu biti otvorene u razdoblju od 2011. do 2013. godine. 

-.-HRT-.-Pavle Kalinić ponovno je upozorio kako Hrvatska nema detaljan plan obrane i zaštite od mogućih katastrofa. Primjerice, u slučaju potresa jačine 6,3 stupnja po Richteru, u glavnom gradu smrtno bi stradalo 3000 ljudi te bi bilo 15 000 ozljeđenih. Unatoč i više nego zabrinjavajućim podacima, Kalinić je naglasio kako Zagreb još uvijek ima samo jedan heliodrom i to onaj u KB Dubrava.

– Jedina bolnica koja ima heliodrom je KB Dubrava i to samo za dnevno slijetanje, jer su razbijena svjetla pa nije moguće noćno slijetanje. Najjači bolnički centar u Hrvatskoj, KBC Zagreb to nema. To je nedopustivo! Kako je moguće da jedna takva bolnica, koja je sukus cjelokupne medicinske inteligencije, nema heliodrom -pita se Kalinić.

Kalinić: Trebalo bi kopati okolo i ispod Portun Ferruma

Pročelnik Ureda osvrnuo se i na nedavne poplave u županiji i postavio pitanje odgovornosti Hrvatskih voda koje nisu najavile dolazak vodenog vala. Osvrnuo se također i na tragičnu smrt dvojice radnika tvrtke Portun Ferrum i rekao kako slučaj sigurno nije riješen, unatoč jučerašnjem policijskom izvješću. 

– Taj slučaj sigurno nije riješen. Informacije koje su bile od preživjelog je da se radi o plinu koji grize. A ako imate povećan CO2 i manjak kisika, ništa vas ne grize. Prema tome, ako se želi istražiti onda se trebalo kopati okolo i ispod da bi se utvrdilo što se točno tamo nalazilo – kazao je Pavle Kalinić. 

Gradski ured za upravljanje u hitnim situacijama uskoro će tiskati i podijeliti 315 000 letaka na kojem će se nalaziti detaljne upute o tome kako se ponašati u slučaju katastrofalnog potresa.

U Uredu su naglasili kako posao, koji je nekada obavljalo 300 ljudi, danas radi njih svega 15.