Zagrebancija

U planu reciklažno dvorište za svaku četvrt

Autor:: Tanja Molvarec 5/21/2010 14:40

U naselju Brezovica je uključeno samo 10 do 20 posto u redovni program čišćenja dok je od 16, 7 milijuna kvadrata uređenih javno prometnih površina, čak 12, 6 milijuna kvadrata u centru uključeno u redovni program čišćenja. Podaci su to koje je iznio tehnički direktor Čistoće Branko Pintarić na tematskoj sjednici Vijeća gradske četvrti Gornji grad.

– Koliko je centar u boljem položaju od periferije svjedoči i činjenica da se tri puta dnevno odvozi otpad i redovno se čiste ulice, a u periferiji se tek dva puta mjesečno čisti. Treba uključiti u redovan program čišćenja još 15 naselja. Još je jedan veliki problem psećih fekalija, no i tome smo doskočili jer smo osigurali 250 košarica za pseće fekalije- kazao je Pintarić.

Vlastu Toth, vijećnicu iz Zelene liste najviše je zanimalo kako će se riješiti problem Jakuševca koje je pod velikim peropterećenjem i  problem nastanka novih spalionica koje ljudi neće htjeti u svojoj blizini.

– Nalazimo se u svojevrsnoj pat poziciji jer je Jakuševac prekapacitiran i mora se zatvoriti, a ne nude se alternativna rješenja. Zagrebački Holding nema koncesiju za recikliranje pojedinih komponenata otpada. Bojim se da nam se ne dogodi ono što se dogodilo u Napulju kada je silno smeće završilo na ulicama. Trebalo bi sigurno više odvajati otpad i važno je poticati nove djelatnosti koje bi se bavile proizvodnjom sekundarnih sirovina čime bi se otvorila i mnoga radna mjesta- smatra Toth.

Samo tri reciklažna dvorišta u Zagrebu

Marko Melčić, direktor Čistoće kazao je da se u slučaju spalionice mora smajiti količina spaljivanja otpada jer u Europi najjeftinija cijena spaljivanja 200 eura po toni.

– Jakuševac je nastao spontano, sanacija je koštala 320 milijuna eura, a sada tamo ima 12 milijuna tona otpada što je previše. Čistoća je u Holdingu izgubila nezavisnost no mi se i dalje trudimo. Istina je da se u gradu premalo reciklira odnosno da je postotak recikliranje 25 do 26 posto. Treba potaknuti građane kroz edukaciju da recikliraju. Naš je plan pokriti cijeli grad s kantama, jer neki periferni dijelovi još uvijek imaju vrećice što je problem jer ih psi i mačke razvlače i trgaju- kazao je Melčić.

U Zagrebu postoje tri reciklažna dvorišta, a u Stenjevcu građani mogu bez naknade odložiti opasni otpad. No, sve smo ćešće svjedoci nastanka divljeg odlagališta smeća gdje tvrtke s obzirom da ne smiju odlagati građevinski otpad u reciklažnim dvorištima čine to na divljim odlagalištima.

– Plan je da u svakoj gradskoj četvrti bude po jedno reciklažno dvorište. To bi bilo idealno. Nabavit ćemo i posebno vozilo da građani mogu predati svoj opasni otapd koji će se dalje odlagati na za to predviđeno mjesto- najvio je Alen Hodžić, savjetnik direktora Čistoća.

Melčić je najavio i tvornicu bio plina koju će finacirati Bečki holding. Za otprilike dvije godine će se osnovati zajednička firma i Bečki holding s obzirom da će dati najveći dio novca će biti i većinski vlasnik.

U tijeku pilot projekt skupljanja otpada iz vrtova i parkova

Ivan Lukić iz Mjesnog odbora Voćarska postavio je pitanje oko skupljanja granja i drugog otpada koje se stvori uređivanjem vrtova i kompostiranjem takvog otpada.

– Nisu dovoljne ove male vrećice koje su nam dane da u njih stavljamo taj otpad pogotovo sada na proljeće i u Voćarskoj gdje svaka kuća ima vrt pa se i pojačano radi na uređenju. Nakupi se povelika skupina granja- kazao je Lukić.

Hadžić je odgovrio da će se odnositi i granje koje bude pored vrećica te da će se bio otpad iz domaćinstava voziti jednom tjedno.

– U tijeku je pilot projekt skupljanja otpada iz vrtova i parkova u koji je uključena Petrova, Vlaška i Domjanićeva no to će se naravno proširiti na ostale dijelove grada – kazao je Hodžić. Tomislava Tota iz Nove vesi je zanimalo što je sa sakupljanjem ulja koje nitko ne skuplja, a predstavlja veliki problem.

– Pogotovo u restoranima i ugostiteljskim objektima koji bi trebali imati separator masnoće ali često nemaju. Ta sva masnoća onda završi tamo gdje ne bi trebala – ogorčen je Tot. Iz Čistoće odgovaraju da da će se postaviti bačve u reciklažna dvorišta i u kanticama će se skupljati ulje.

 

Exit mobile version