U Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića održano predavanje na temu odnosa kršćana i Židova

Međureligijski dijalog danas je ključan alat za prevladavanje povijesnih podjela i izgradnju boljih odnosa.

FOTO: Zagrebancija.com

Pitanje odnosa kršćana prema Židovima i modernoj državi Izrael jedno je od najkompleksnijih i najvažnijih tema u povijesti i teologiji. Ova veza obilježena je dubokim povijesnim korijenima, ali i brojnim izazovima, od ranog razdvajanja kršćanstva i Židovstva, preko stoljeća progona, do suvremenog dijaloga i suradnje. Nedavno predavanje pod naslovom “Odnos kršćana prema Židovima i Izraelu: Prošlost, sadašnjost i budućnost” ponudilo je sveobuhvatan uvid u ovu temu, dotaknuvši se povijesnih, teoloških i suvremenih aspekata.

Naime, u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića održano je predavanje Borisa Havela i Mojmira Kallusa s ciljem osvjetljavanja povijesnih, teoloških i suvremenih veza između kršćana i Židova, kao i odnosa prema modernoj državi Izrael.

FOTO: Zagrebancija.com

– Na današnjem predavanju govorio je potpredsjednik Međunarodne kršćanske ambasade u Jeruzalemu, gospodin Mojmir Kallus o uspostavi ureda u Hrvatskoj, te organizaciji u svijetu. Sudjelovao je i gospodin Boris Havel, s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji piše povijest Izraela, arapsko-židovskih odnosa itd. Svojim su predavanjem htjeli ukazati na važnost otvorenog dijaloga između vjerskih zajednica u suočavanju s izazovima globaliziranog svijeta – rekao je Vatroslav Župančić, pastor Evangeličke metodističke crkve.

Pastor nam je otkrio i koji je bio povod za jedno ovakvo predavanje.

– Povod je da govorimo o tematici odnosa kršćana prema Židovima i državi Izrael, koji kroz povijest nije uvijek bio jednostavan, nije uvijek bio dobar, osobito sa strane kršćana, bili su tu progoni, otvoreni progoni. Situacija se promijenila nakon holokausta i povratka Židova u Svetu zemlju u kojem su mnogi kršćani vidjeli ispunjenje biblijskih proročanstava. Kao takvi, počeli su podržavati taj dijalog, isprva, a zatim i konkretne projekte. U cilju toga, osnovano je Međunarodno kršćansko veleposlanstvo u Jeruzalemu 1980. godine u kojoj kršćani na progresivan način nastoje uspostaviti dobre odnose s državom Izrael, podržavati određene projekte – komentirao je pastor Župančić.

FOTO: Zagrebancija.com

O tim projektima govorilo se i na predavanju, a više nam je otkrio Župančić.

– Konkretno, izdat ćemo neku literaturu što se toga tiče, radimo monitoring antisemitizma, radimo monitoring medijske pozornosti u RH i, naravno, komunikacija sa židovskom zajednicom u Hrvatskoj – dodao je.

Otvoreni su slični uredi širom svijeta, u 90 država.

– U cilju obavještavanja situacije u Svetoj zemlji i komunikacije sa židovskom zajednicom u određenim zemljama. Konkretno, u Hrvatskoj imamo židovsku zajednicu, Veleposlanstvo i međunarodne odnose s državom Izrael. Često puta vlada neznanje o odnosima kršćana i Židova, mi mnogo dugujemo Židovima, dobili smo Bibliju od njih. Vlada nerazumijevanje u pogledu situacije u Izraelu. Htjeli smo donijeti malo svjetla, govoriti o tome, progovoriti o toj temi i uspostaviti dijalog sa zajednicom u Hrvatskoj – pojasnio je pastor.

FOTO: Zagrebancija.com
Odnos kršćana sa Židovima promatra se i u Hrvatskoj.

Htjeli bismo dodati da su Zagreb i Hrvatska sigurna zemlja, stabilne demokracije, imali smo povijest kakvu smo imali, četrdesetih, ni kasnije se situacija nije bitno poboljšala, u socijalističkoj Jugoslaviji Židovi su bili na mnoge načine diskriminirani, nisu bili obeštećeni. Danas u Hrvatskoj nastojimo židovsku baštinu oživjeti i taj dijalog produbiti, između kršćana i židova – rekao je.

Kršćani i Židovi dijele bogato zajedničko nasljeđe koje može služiti kao temelj za nove oblike suradnje. U svijetu punom podjela, ovaj odnos može biti primjer kako se kroz dijalog i razumijevanje može postići istinski mir i zajedništvo.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA
Prijašnji članakAntimikrobna rezistencija zahtijeva hitnu, globalnu i koordiniranu akciju, poručuju stručnjaci
Slijedeći članakUveden prvi Park&Ride sustav za bolnicu Rebro, građani nezadovoljni