Zagrebancija

U Hrvatskoj se pojavio japanski komarac

Autor: Ivana Šimac 4/3/2014 15:59

Doktor Andrija Štampar, po kojemu naziv nosi Zavod za javno zdravstvo, rekao je jednu lijepu rečenicu, a koju je na današnjoj konferenciji povodom održavanja Svjetskog tjedna zdravlja ponovio gradonačelnik Milan Bandić.

– Zdravlje je stanje potpunog psihičkog, fizičkog i socijalnog blagostanja. To je rekao veliki Andrija Štampar koji je isto tako dodao još dok je radio u liječničkoj službi kako je javno zdravstvo osnovao jer je ono potrebno svakome čovjeku, onome malome čovjeku kojih je najviše, bogati će se ionako snaći, njima ne treba dodatna pomoć – zaključio je gradonačelnik temeljeći svoj govor na citatima dr. Andrije Štampara.

Ove godine čitav tjedan zdravlja bit će posvećen prevenciji od bolesti koju prenose vektori. Radi se o bolestima poput malarije, denge i žute groznice, za koje smo čuli kao ‘tropske bolesti’ jer su u velikoj mjeri rasprostranjene u južnijim dijelovima svijeta. Međutim sve je više zabilježenih slučajeva i u Hrvatskoj, bilo uvezenim ili autohtonim putem.

– Primjerice tigrasti komarac je kod nas prvi puta primjećen 2004. godine na Prečkom u Zagrebu, da bi već 2005. godine saznali za rasprostranjenost po čitavoj obali. Isto tako godišnje imamo barem desetak slučajeva zabilježene malarije koju donesu naši pomorci najčešće – objašnjava dr. Antoinetta Kaić – Rak.

Kako se u Zagrebu u sklopu Tjedna zdravlja slavi i 65 godina djelovanja Zavoda za javno zdravstvo idealna je ovo prilika da se naglasi kakve planove ima sam Zavod u skorijoj budućnosti, ali i kakva su otkrića u području bolesti koje prenose vektori.

– Otvorit ćemo Centar za preventivnu medicinu, projekt kojim idemo na tržište zdravstva. Nažalost, ali na vrijeme isto tako moramo priopćiti kako je otkriven još jedan agresivni komarac, kojega je otkrila dr. Klobučar, japanski komarac. Agresivniji je nego tigrasti komarac, a došao je u Hrvatsku uvozom guma sa dalekog istoka – rekao je ravnatelj ZZJZ ‘dr. Andrija Štampar’, Zvonimir Šostar.

Tako su liječnici na prijemu kod gradonačelnika napomenuli da ukoliko putujete na neko od podrčja gdje vrebaju ove opasnosti uboda i ugriza, najbolje je već mjesec dana prije puta posavjetovati se sa svojim liječnikom.


 

Exit mobile version