Zagrebancija

U Hrvatskoj je moguće zaposliti 280.000 ljudi

Autor: Iva Nikšić 12/3/2013 10:44

Drugi u nizu simpozij pod nazivom ‘Vrijeme je za…’ održan je u Hrvatskoj gospodarskoj komori u organizaciji udruge ‘Ponos Domovine’. Ove godine stručnjaci su raspravljali na temu zapošljavanja, razvoja poduzetništva, edukacije nezaposlenih i u konačnici poticanja gospodarstva kao temelja razvoja naše zemlje.

– Organizirali smo ovaj simpozij kako bimo ukazali na krucijalne teme, ali očito nevažne jer se o njima u javnom prostoru premalo raspravlja – u uvodnom govoru rekao je Antun Moguš, iz udruge Ponos Domovine.

S Mogušem se slaže i Marijan Ožanić, inženjer u mirovini koji ima iskustvo rada u velikim proizvodnim poduzećima. Ukazuje na problem ne zainteresiranosti za industriju u Hrvatskoj, ali i Gradu Zagrebu. Smatra da nam nedostaje i stručnjaka koji znaju konkretno analizirati i procijeniti kamo se kreće naša industrija i tehnologija.

– U Zagrebu je prije vladala teorija da Grad ne treba industriju što je prestrašno. Ne znam gdje bi Zagreb onda trebao otvarati radna mjesta. Zar u Billi ili Ikea-i? Zar na Hreliću? Zar će to biti jedina radna mjesta? Zagreb je oduvijek bio motor razvoja hrvatskog gospodarstva, a industrija je ta koja stvara nova radna mjesta i i izvoz – ogorčeno je izlagao Marijan Ožanić koji je poznatiji i po svom više milijunskom projektu tehnopolisa na Savi kojeg je predlagao, a kako kaže, nikoga nije zanimao.

O problemima oko radnih mjesta i zapošljavanja s kojima se suočava cijela Hrvatska svima je već poznato. Jedan od izlagača bio je i Branko Jordanić, nekada čelni čovjek Državnog inspektorata. Jednostavno iznosi kako Hrvatska ima potencijala za zapošljavanje, ali kako bi se to riješilo moraju se promijeniti pristupi u politici.

– U Hrvatskoj je moguće zaposliti 280.000 ljudi u kratkom roku. Pametna država se mora odreći primanja i represije prema malom i srednjem poduzetništvu i kroz sustav stvarati bazu suradnika stručnjaka, a onda su to sretno zaposleni ljudi, naravno ako sustav funkcionira – objasnio je Branko Jordanić.

 

Exit mobile version