U Etnografski muzej stigla izložba ‘I Love Sushi’

Godine 2013. UNESCO je upisao washoku ‒ japansku kuhinju ‒ na popis nematerijalne kulturne baštine.

FOTO: Zagrebancija.com

Putujuća izložba “I Love Sushi” stigla je i u Etnografski muzej u Zagrebu! Riječ je o izložbi koja predstavlja jedinstven spoj umjetnosti, kulture i gastronomije, slavi japansku tradiciju izrade sushija i njegov globalni utjecaj.

FOTO: Zagrebancija.com

Ova izložba putuje po raznim gradovima svijeta, donoseći posjetiteljima priliku da istraže povijest, tehniku, i evoluciju sushija, dok istovremeno uživaju u vizualnim i okusnim doživljajima. Godine 2013. UNESCO je upisao washoku ‒ japansku kuhinju ‒ na popis nematerijalne kulturne baštine, a sushi je arhetipski primjer. Sushi je profinjena i zdrava hrana koja privlačno izgleda i ima dobar okus te je postala poznata diljem svijeta. U Japanu se počela pripremati prije više od tisuću godina, a potječe iz jugoistočne Azije ili južne Kine. Od tada se sushi mnogo promijenio, a vrsta koja je većini ljudi danas poznata je nigiri-zush, koji se pojavio prije otprilike dvjesto godina u Edu, današnjemu glavnome japanskome gradu Tokiju.

FOTO: Zagrebancija.com

– Mi smo osobito sretni što imamo priliku ugostiti izložbu “I love sushi”. Imamo dugogodišnju suradnju s japanskim veleposlanstvom u Hrvatskoj, oko 20 godina. Možda se neki posjetitelji sjećaju velikih izložbi koje smo ostvarili s Japanom. Ono što je nama važno je da se ta kulturna različitost te sličnost promoviraju. Sushi je zaštićen na UNESCO-voj listi, kao i niz naših djela. To je naš cilj, promovirati, ne samo našu, nego i svjetsku baštinu – rekla je Zvjezdana Antoš, ravnateljica Etnografskog muzeja.

FOTO: Zagrebancija.com

Sushi je svjetski poznato jelo, a na izložbi možete pronaći sve o povijesti te hrane do danas, kada ju se može pronaći i u obliku brze hrane. Prikazani su povijesni artefakti, tradicionalni alati i ilustracije koji objašnjavaju razvoj tehnika i sastojaka.

FOTO: Zagrebancija.com

– Zanimljivi su izlošci, jer su rađeni na 3D printeru, možemo vidjeti kako vjerno predstaviti hranu. Ono što je izazov u muzeološkoj prezentaciji je kako prikazati hranu. Naši posjetitelji će imati osjećaj da im je servirana prava hrana. Druga inovacija je da, pomoću umjetne inteligencije, moguće je vidjeti kako kuhar izrađuje hranu, imate osjećaj da je kuhar ispred vas i izrađuje je. Ono što će biti zanimljivo, tu ima i povijesnih slika, printeva, fotografija, koje su nastale na osnovu povijesnih dokumenata. Izložba govori o studioznom pristupu kulturi sushija – naglasila je ravnateljica Antoš.

FOTO: Zagrebancija.com

Svrha je izložbe pružiti detaljan vizualni vodič o privlačnosti sushija te podučiti kako je Japan prihvatio sushi u njegovu izvornom obliku, kako ga je preoblikovao da bi odgovarao prirodnom okružju, kulturi i načinu života pojedinih područja.

FOTO: Zagrebancija.com

– Zapravo, sushi danas je prilično nov u povijesti sushija. Inače, on je utemeljen između 17. i 19. stoljeća. Ali, u početku, sushi je bio fermentirana hrana. Kako bi ga proizveli trebalo vam je godinu dana. Kad je Tokio izrastao u velegrad, sushi se morao priviknuti na užurbani gradski život. Tada se počeo dodavati ocat i tako je nastao današnji sushi – ispričao je Masato Iso, veleposlanik Japana u RH.

Putujuća izložba “I Love Sushi” privlači ljubitelje japanske kulture, hrane i umjetnosti, pružajući im jedinstvenu priliku da dublje zarone u svijet sushija. Kroz edukativne, interaktivne i kulinarske elemente, izložba slavi sushi kao simbol harmonije između tradicije i modernog gastronomskog izraza, te poziva sve na putovanje kroz ovu jedinstvenu kulturnu priču. Izložba je otvorena do 13. listopada.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA