Zagrebancija

U 2011. godini od moždanog udara umrlo 1100 osoba

Autor: Iva Nikšić 10/28/2013 16:31

Povodom Svjetskog dana moždanog udara koji se obilježava 29. listopada na Cvjetnom je trgu u subotu održana javnozdravstvena akcija. Građani su imali prilike besplatno izračunati rizik od moždanog udara, ispuniti tablicu koja sadrži sve čimbenike rizika te izmjeriti krvni tlak i razinu šećera u krvi koji su i glavni uzroci moždanog udara.

– Moram s ponosom naglasiti da je moždani udar bio prvi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj do 2008. godine a mislim da smo sustavnim akcijama i programima za prevenciju moždanog udara uspjeli sniziti tu brojku na drugo mjesto, pa čak i na treće i četvrto mjesto kao što to imaju europske zemlje – rekla je Vida Demarin, Predsjednica Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz 2011. godine u Gradu Zagrebu od moždanog udara umrlo je preko 1100 osoba što je i vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj ali i Svijetu. Olga Plazibat, tajnica Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara pojašnjava da se moždani udar može preventivno i pravovremeno liječiti.

– Rehabilitacija je moguća u svakom trenutku. Ako ste doživjeli moždani udar i ako je prošao određeni period od tri ili pet godina ne znači da je liječenje stalo. Oporavak je i dalje moguć – dalje objašnjava Plazibat.

Nekad su rizičnu skupinu oboljelih činili samo osobe starije životne dobi dok danas od moždanog udara obolijeva sve mlađa populacija. O svjesnosti suočavanja s ovim problemom govori i pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo Mirna Šitum.

– Mislim da građani grada Zagreba kao ni građani Hrvatske u cijelosti nisu baš svjesni svih rizika za bilo koju bolest ali radimo na tome da se građani osvijeste – smatra Šitum.

Za prevenciju moždanog udara stručnjaci savjetuju konzumaciju mediteranske prehrane, redovitu tjelesnu aktivnost, vježbu moždanih funkcija i održavanje balansa u životnom stilu. Božidar Hojan jedan je od onih koji je uspio u borbi protiv moždanog udara.

– Sada sam se priviknuo biti bolesnik. Problem je u početku kada si na intenzivnoj njezi pa ne poznaješ načine liječenja. Ovo kasnije je bitka za preživljavanje, odnosno onaj tko ima više volje radi bolje, više vježba – podijelio je s nama svoja iskustva ovaj bolesnik, koji se uspješno izliječio od moždanog udara prije četiri godine.

 

Exit mobile version