Zagrebancija

U 10 godina broj ovisnika o heroinu se smanjio

Autor: Karolina Domitrović 11/21/2013 15:56

Od 15. studenog do 15. prosinca u Hrvatskoj se obilježava mjesec borbe protiv ovisnosti. Cilj je upoznati i upozoriti javnost s problemom ovisnosti o drogi, alkoholu i kocki jer statistički podaci pokazuju kako su žrtve sve mlađe osobe. Kako je rečeno na tematskoj konferenciji za novinare u Gradskoj upravi, trend zlouporabe droga u Hrvatskoj je u padu, no povećan je broj ovisnika o kocki, klađenju i internetu. Zabrinjava podatak da se čak 44 posto dječaka i 26 posto djevojčica u dobi od 15 godina ekscesivno opilo dva ili više puta.

– Nažalost podaci govore o sve većoj popularnosti ekscesivnog opijanja gdje djevojke preferiraju žestoka pića, a dečki vino i pivu. Iz tog razloga Vijeće za prevenciju grada Zagreba je predložilo, a Gradska skupština usvojila i donijela 21. ožujka 2013. akcijski plan suzbijanja štetne uporabe alkohola u gradu Zagrebu u razdoblju od 2013. do 2016. godine – rekao je Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba.

Vođeni motivom promicanja zdravog načina života mladih u svijetu, a i u Hrvatskoj sve više se potiče donošenje pozitivnih zakonskih propisa za prevenciju ovisnosti.

– Poruka društva mora biti jasna: mi to ne odobravamo i uporaba opijata je ilegalna. Po pitanju psihoaktivnih droga, situacija u Hrvatskoj je prilično dobra, a u sustavu za prevenciju i liječenje imamo oko osam tisuća ljudi – istaknula je Marina Kuzman, predsjednica Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe ovisnosti.

Kuzman je dodala kako je u Hrvatskoj u zadnjih deset godina broj ovisnika o heroinu tri puta manji, dok je u gradu Zagrebu četiri puta manje ovisinika o toj teškoj drogi.

Aktivnosti Policijske uprave zagrebačke u osnovnim školama, učeničkim domovima, kao i osvješćivanje javnosti bitan su čimbenik za smanjenje ovisnosti u mladih.

– Policijska uprava zagrebačka prisutna je u osnovnim školama i učeničkim domovima u svrhu educiranja mladih. U dijelu preventivnih aktivnosti usmjereni smo prema vlasnicima i zaposlenicima ugostiteljskih objekata i benzinskim postajama da potaknu društveno odgovorno ponašanje i ne prodaju alkoholna pića i cigarete mladima – kazao je Velimir Tišma, voditelj Službe prevencije.

U okviru Zagrebačke alkohološke škole objedinjavanje institucionalnog i vaninstitucionalnog modela liječenja od alkoholizma nužan je u liječenju bolesnika.

– Smatramo da je ovaj izvaninstitucionalni model koji radimo kroz grupe samopomoći jako bitan za održavanje rehabilitacije. To je onaj dodir koji je Zagrebačka škola ovisnosti dala kao doprinos struci – rekao je Zoran Zoričić, Ministarstvo zdravlja za ovisnosti o drogama.

Promicanje zdravog stila života među mladima, edukacijom i suradnjom svih službi u lokalnim zajednicama samo su jedan korak za stvaranje zdravijeg i kvalitetnijeg društva.  

 

Exit mobile version