TRŽIŠTE RADA U HRVATSKOJ: Što je više oglasa za posao, to je manje prijava

Broj oglasa za posao iz dana u dan raste, no broj prijava na same oglase prilično se smanjuje. Potaknuti time, poslodavci su promijenili uvjete koje traže od potencijalnih posloprimaca

U prvih šest mjeseci 2017. godine u Hrvatskoj je primjetan porast broja oglasa za posao i to za 37 posto u odnosu na proteklu godinu.

– Najtraženija zanimanja su iz područja turizma i ugostiteljstva i prodaje, to su ujedno i kategorije koje čine gotovo polovicu naših ukupnih oglasa za posao. Sukladno tome, možemo reći da su najtraženija zanimanja sa srednjom stručnom spremom, konobari, kuhari i prodavači, a ako govorimo o visokoj stručnoj spremi, to su programeri, diplomirani inženjeri građevine i strojarstva – istaknula je Maja Mahovlić, stručnjakinja za odnose s javnošću portala specijaliziranog za tržište rada.

Poslodavci pristaju na manje radnog iskustva, a većinom inzistiraju na poznavanju naprednog engleskog jezika i rada na računalu. Premda su uvjeti koji poslodavci traže smanjeni, broj prijava na oglase za posao pada.

– U prvoj polovici godine smanjeni je broj prijava na naše oglase i to 30 posto manje u odnosu na prošlu godinu u isto vrijeme. To je najčešći slučaj u kategorijama deficitarnih zanimanja, odnosno o graditeljstvu, turizmu, ugostiteljstvu i telekomunikacijama. Nije to ništa neobično jer slična situacija i u drugim europskim zemljama – dodala je Mahovlić.

Grad Zagreb i Zagrebačka županija već tradicionalno bilježi najviše plaće, a najniže plaće zabilježene su u Virovitičko- podravskoj i Požeško- slavonskoj županiji. One su oko 18 do 20 posto ispod prosjeka.

Kako bi se istaknuli na konkurentnom tržištu rada, poslodavci su počeli primjenjivati određene metode.

– Češće objavljuju informacije o plaćama, više naglašavaju dodatne pogodnosti koje nude kandidatima. Svakako je savjet svim poslodavcima, koji mogu povećati plaću, da to i učine zato što ne govorimo o deficitarnim zanimanjima samo unutar Hrvatske, već unutar Europske unije. Znači da mladi ljudi, koji su mobilni, mogu otići u Austriju ili Njemačku raditi isti posao za veću plaću. Naravno da hrvatski poslodavac, s obzirom na ograničenja koja ima ovdje, ne može ponuditi identične uvjete kao poslodavac u primjerice Austriji, ali može se približiti tome koliko mu uvjeti dozvoljavaju, a domaći radnik će to znati prepoznati – zaključila je Mahovlić.

Prostora za pomake ima i dobro ih je iskoristiti, kako što više kvalitetne radne snage ne bi bilo primorano tražiti bolje poslovne prilike izvan granica Lijepe naše.

Prijašnji članakZagrebački HNS napustilo stotinjak članova, većina njih djelovat će nezavisno
Slijedeći članakMorski lavić star tri tjedna pokazao zadivljujuće plivačke vještine