Autor: Jelena Jakšić 6/28/2012 12:32
Za vrijeme ljetnih mjeseci vrlo su česti slučajevi trovanja hranom ili zaraze zbog nečistih ruku, nestručnog spremanja namirnica ili nedovoljne pripreme hrane.
Razlog povećanom broju slučajeva trovanja hranom u ljetnim danima je povećana temperatura i vlažnost zraka, koja pogoduju bržem razmnožavanju bakterija, a koje potom uzrokuju bolesti prenosive hranom.
Drugi razlog leži u činjenici kako ljeto donosi povećan broj aktivnosti izvan kuće pa pranje i skladištenje hrane nije u potpunosti dostupno.
1. Čistite
Ruke perite toplom vodom i sapunom najmanje 20 sekundi, prije rukovanja s hranom i nakon rukovanja sirovim mesom i mesom peradi.
Za spremanje ostataka hrane koristite isključivo čiste plastične vrećice ili čiste posude s poklopcem. Svježe voće i povrće se uvijek mora oprati u čistoj vodi.
2. Odvajajte
Kada slažete hranu u prenosivi hladnjak za van, sirovo meso morate dobro zapakirati i obavezno staviti na dno hladnjaka kako bi spriječili kapanje po ostaloj hrani u hladnjaku.
Perite sve tanjure, posuđe te daske za rezanje sirovog mesa prije nego što ih ponovo koristite za skuhanu hranu.
3. Kuhajte
Koristite digitalni termometar za hranu kako bi provjerili je li pripremljena hrana sigurna za konzumiranje. Zapamtite da se bakterije razmnožavaju kada dozvolite da se hrana hladi polako.
4. Hladite
Kada pakirate hranu u prenosivi hladnjak na dno uvijek stavite sirovo meso, a zatim složite hranu obrnutim redom, tako da na vrhu bude ona koju ćete prvu koristiti.
Prenosivi hladnjak smjestite u najhladniji dio automobila, u sjenu i nikako na direktnu sunčevu svjetlost.
Držite se ova četiri pravila, unosite dovoljno tekućine i ne izlažite se suncu u razdoblju od 12 do 16 sati i ugodan boravak na moru uz očuvanje zdravlja bit će zagarantiran.