Autor:: Tanja Molvarec 11/21/2012 17:15
Jedno od četvero djece uspije dobiti liniju Hrabrog telefona, dok je za troje djece kojima je potrebna pomoć ta besplatna linija zauzeta. Kako bi promijenili spomenute brojke, pokrenuta je kampanja Svaki propušteni poziv je propuštena prilika.
– Cilj kampanje je imamo istovremeno dvije besplatne savjetodavne linije. Trenutno radi 80 volontera koji primaju pozive djece koja su bila fizički, emocionalno i seksualno zlostavljana – kazala je Hana Hrpka, predsjednica Hrabrog telefona.
Za još jednu dodatnu liniju potrebno je osigurati 450 tisuća kuna, a kampanja traje do ožujka sljedeće godine. Iako više od 90 posto djece zna broj Hrabrog telefona, prije 15 godina situacija je bila puno drugačija.
– Hrabri telefon danas je priznat kao SOS linija i često prvo mjesto na kojemu djeca progovore o onome što su dugo zatvarala u sebe – kazala je Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. Kako bi u svakom trenutku volonteri koji razgovaraju s djecom imali na raspolaganje stručnjake, Hrabri telefon je nastavio s radom unutar Poliklinike.
– To je dobro jer ako je na liniji dijete koje izražava želju da se ubije, volonter ga odmah spoji sa psihologom koji dogovori dolazak – kazala je Buljan Flander.
Gradski ured za zadravstvo podupire rad Hrabrog telefona i Poliklinike, no pročelnik ureda izrazio je žaljenje zbog činjenice da je ovo jedina takva ustanova u Hrvatskoj.
Premijerno je prikazan i spot autorice Sonje Tarokić u kojem uplašena djevojčica ne može dobiti Hrabri telefon i samim time ni potrebnu pomoć. Kampanju će moći poduprijeti građani i tvrtke slanjem SMS poruke HRABRI na 67101 te putem on-line donacija na web stranici UDRUGE.