Trnje i Donji Grad – raj za kradljivce bicikala

Autor: 9/29/2011 14:08

Kradljivci bicikala postali su strah i trepet za sve bicikliste u Zagrebu. Prema podacima Policijske uprave zagrebačke, u prvih osam mjeseci ove godine ukradeno je 577 bicikala, a loša vijest je da je pronađeno tek nešto manje od trećine ukradenih bicikala, njih 182. Porast broja ukradenih, ali i pronađenih bicikala je itekako vidljiv. U prvih deset mjeseci 2010. ukradena su 383 bicikla, a nađena su samo 73.

Kvartovi u kojima morate napraviti ama baš sve da spriječite lopove u njihovom naumu su Trnje i Donji Grad. Ta su dva kvarta teren na kojem kradljivci uspješno operiraju. Tako je u prvih osam mjeseci ove godine u Donjem gradu ukradeno 89 bicikala, a u Trnju 75. Lani je redoslijed bio obrnut, pa je Trnje vodilo s uvjerljivih 114 bicikala, a Donji Grad je zaostajao za 43 bicikla. S obzirom da na ukupno ukradena 383 bicikla, na Trnju je praktički ukraden svaki treći bicikl.

-.-Dražen Kralj-.-Da su stanari Trnja na rubu živaca zbog kradljivaca koji svakodnevno obilaze njihov kvart, dokazuje i fotografija koju smo snimili na ulaznim vratima jedne zgrade na Zelenom trgu.

– Kradljivci bicikala, znamo da koristite ova vozila, bmw sivi ZG 2583-Du i passat crni ZG-.. MN. Ako vas primijetimo kako zvonite na interfon, na stubištu tražite nepoznatu osobu, nasilno ulazite u zgradu odmah zovemo telefon bez upozorenja 6305 721 (Policijska stanica Trnje) – stoji u obavijesti.

Policijska uprava zagrebačka biciklistima daje nekoliko savjeta kako sačuvati svoje prijevozno sredstvo kada  ”skoknu do dućana, pošte i sličnog kako bi nešto na trenutak obavili”.

Krađu bicikla mogu spriječiti jednostavne i jeftine mjere

– Upravo taj trenutak može biti trenutak koji ćete dugo pamtiti, jer upravo u tom trenutku možete ostati bez svog bicikla i mopeda, bezbrižno parkiranog, ali i neosiguranog kraj dućana. Krade se na na ulicama ali i u šupama, stubištima, odnosno u zatvorenim i slabo osiguranim podrumskim prostorijama i sličnom – upozoravaju iz policije.

Kako kažu, dovoljne su jednostavne sigurnosne mjere za koje nisu potrebna velika financijska sredstva.

– Prvo, bicikl kupujte kod ovlaštenog trgovca, sačuvajte račun ili zatražite račun na uvid ako ga kupujete od treće osobe, fotografirajte ga, zabilježite si karakteristike ili ako nema brojeva na okviru bicikla dajte bravaru da vam se unese neki karakteristični kasnije prepoznatljiv broj i znak; zaključavajte ulazna vrata od stubišta ili objekta gdje stanujete i gdje se nalazi vaš bicikl, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni, povremeno uđite u tu prostoriju bez pravog razloga, tek toliko da se vidi vaša prisutnost. Kada ”bacite” pogled na vaš bicikl, ”bacite” pogled i na susjedov jer nema boljeg načina samozaštite od dobrosusjedskih odnosa i susjedskog nadzora, baš kao i kod provala u kuće – savjetuju iz policije.

Dodaju kako će kradljivci prije krađe provjeriti vaše namjere oko zaključavanja vrata, a ako zateknete  nepoznatog u stambenim prostorijama, postoji fraza koju lopov ne voli čuti, a ona glasi: ”Oprostite, mogu li Vam pomoći ?”.

Ne kupujte od neovlaštenih osoba jeftine bicikle, tko zna čiji su?

– Stavite zaštitni lanac na bicikl, ne zaboravite kod bicikla zaključati i bravu na žbicama ako je imate, da vam ih netko jednostavno ne bi odnio, povežite ih čeličnim kablom ili lancem sa stupom svjetiljke ili drugim čvrsto fiksiranim predmetom za tlo. U torbicama na biciklu ne ostavljajte dokumente ili druge vrijednosti, a pogotovo ne alat kako ne bi pomogli kradljivcu da upravo vašim alatom poskida dijelove s njih ili da ih ukrade – savjetuju.

-.-Tomislav Krišto / CROPIX-.-Dodaju da po mogućnosti ne biste trebali ostaviti bicikl bez nadzora noću, a i preko dana bi trebalo provjeriti je li sve u redu s biciklom.

– Kada ste na plaži jezera Jarun, ako igrate nogomet na livadi u parku Maksimir, prvu osobu do vas, makar je ne poznajete, zamolite da vam pričuva bicikl, a vi postupite isto i u obrnutoj situaciji – poručuju it Policijske uprave zagrebačke.

Policajci pozivaju i odgovorne osobe u poduzećima i ustanovama da upozore građane da pripaze na svoje stvari.

– Na kraju, ne kupujte od neovlaštenih osoba jeftine bicikle, tko zna čiji su – zaključuju iz Policijske uprave zagrebačke.

Ovih policijskih savjeta vjerojatno se drže biciklisti u Brezovici, ali i u Jastrebarskom i Samoboru, u kojima ove godine još nije prijavljena niti jedna krađa bicikla. Nešto slabiji rezultat ima Podsljeme, u kojem je prijavljena jedna krađa bicikla.