Trnje će oživjeti izlaskom grada na Savu

Dražen Crnko Kovač na izborima za gradsku četvrt Trnje nosi listu HNS pod brojem 6

Autor: Sven Posavec 5/7/2013 16:00

Dražen Crnko Kovač nositelj je liste HNS-a i SHUS-a na izborima za gradsku četvrt Trnje. Liste je pod rednim brojem 6, a Kovač je uvjeren u dobar rezultat njihove liste.

Kakva je vaša vizija vaše gradske četvrti?

– Gradska četvrt Trnje ima možda i najljepši položaj u Gradu Zagrebu od svih gradskih četvrti jer se velikim nalazi na rijeci Savi, a uz to geografski je u samom središtu grada. Vjerujemo kako će se davni san mnogih generacija Zagrepčana uskoro ostvariti, jer će vode rijeke Save u sklopu projekta uređenja riječnih tokova od slovenske granice do grada Siska, biti potpuno obuzdane kanalskim sustavom, a naš grad konačno će se nesmetano razvijati uz samu obalu rijeke Save. Projekt je u fazi izrade studije isplativosti. Na njemu rade skupine stručnjaka raznih profila i tako će biti i u svim fazama provedbe projekta, koji će biti financiran s više od 75 posto iznosa iz europskih strukturnih i kohezijskih fondova. Već u provedbi prvih faza toga projekta na području naše gradske četvrti Trnje osjetit će se velike promjene u prostoru i omogućiti nove sadržaje, ne samo za Trnjane, već i građane cijelog Zagreba.

Što su, po vama, najkritičnije točke u vašoj gradskoj četvrti koje treba prve rješavati?

Glavne točke programa HNS–a i SHUS– a za Trnje

  • Uređenje i očuvanje parka u postojećoj veličini, bez nove gradnje, ali s novim sadržajima u Mjesnom odboru Trnjanska Savica
  • Izgradnja dječjeg vrtića na Sigečici, ugao Rapske i Folnegovićeve ulice u Mjesnom odboru Sigečica
  • Podvožnjak ispod Slavonske avenije do ulice Kruge, radi sigurnosti pješaka i prometa
  • Nastavak Sveučilišne avenije od Ružičke do Prisavlja s podvožnjakom ispod Slavonske avenije, radi sigurnosti pješaka i prometa
  • Izgradnja spojne ulice Prisavlje od Marohnićeve do Trnjanske ceste u Mjesnim odborima Cvjetno naselje i Staro Trnje
  • Izgradnja sportske dvorane pri Osnovnoj školi Tina Ujevića u Koturaškoj ulici u Mjesnom odboru Martinovka
– Zasigurno su najkritičnije točke na Trnju prometna infrastruktura i njeni kapaciteti za postojeći promet, koji je trenutno znatno veći od kapaciteta samih prometnica. Stava smo kako bi najprije  trebalo riješiti određene denivelacije prometnica, posebice na dvije gradske arterije. Jedna od njih je  Slavonska avenija na kojoj je  nužno izraditi podvožnjak na Krugama i podvožnjak na dijelu od Sveučilišne avenije i Lavoslava Ružičke do Prisavlja s denivelacijom sa Slavonskom avenijom. Druga prometna arterija je Ulica Grada Vukovara, koja se treba denivelirati u djelu križanja s ulicom Marina Držića. Bez navedenih investicija i dalje će biti nesnošljive prometne gužve i veliki rizik u prometu svih sudionika od djece i  odraslih do motornih vozila. Međutim zahvaljujući europskim fondovima koji nam stoje na raspolaganju moguće je te investicije bar u jednom dijelu započeti već slijedeće godine, barem u dijelu studije izvedivosti i ostale potrebne dokumentacije, bez koje neće biti moguće povlačenje sredstava iz strogo namjenskih europskih fondova.


Koje su vaše glavne programske odrednice za gradsku četvrt?

– Naše programske odrednice idu dalje od navedenih infrastrukturnih investicija, koje su od gradskog značaja u najvećem dijelu, do onih projekata, koji su vezani za mikro sredinu u svakom od 13 mjesnih odbora u Trnju. Koncentrirali  smo se na tri projekta za svaki od  mjesnih odbora, koje je moguće realizirati u mandatu od 4 godine i to u najvećem dijelu iz sredstava programa „Malih komunalnih akcija“, a u jednom dijelu iz sredstava Grada Zagreba.


Koje su vaše glavne prednosti u odnosu na ostale konkurentske liste?

– Naša lista kandidata za GČ Trnje, ako dobije mandat od građana može realizirati sve navedene programe i projekte, koje smo spominjali kako na razini gradske četvrti tako i na razini mjesnih odbora, jer većinu sredstava posebice za velike projekte moguće je realizirati uz pomoć europskih fondova. Uloga  vijećnika u Vijeću gradske četvrti Trnje i vijećnika u Vijećima mjesnih odora jest, među ostalim, da uz pomoć zastupnika u Gradskoj skupštini prisili izvršnu vlast u Gradu Zagrebu na veću efikasnost i racionalno i savjesno trošenje sredstava poreznih obveznika.


Smatrate li da bi gradske četvrti trebale imati veću slobodu djelovanja nego što je sada imaju? Koje ovlasti bi, po vašem mišljenju, GČ morale preuzeti od grada?

Naše je mišljenje da pored Vijeća gradske četvrti, koje je predstavničko tijelo građana u Mjesnoj samoupravi, treba vratiti gradskim četvrtima i izvršne ovlasti,  temeljem kojih bi  gradska četvrt bila nadležna i odgovorna  za svoje prihode i za podmirenje svojih rashoda. Bez navedene podjele ovlasti između Grada Zagreba i Gradske četvrti nema mogućnosti racionalnog gospodarenja sredstvima i istinske kontrole utrošenih sredstava za pojedine namjene i projekte.