Autor: Marija Horvat 7/5/2014 15:19
Trećeg srpnja iz hotela u Đurđevcu gdje je bila smještena rukometna reprezentacija DR Konga za vrijeme trajanja Svjetskog juniorskog prvenstva u rukometu nestale su tri reprezentativke Konga.
-Još uvijek nemamo informaciju gdje su djevojke, a obavijestili smo sve organizacije koje o tome trebaju biti obaviještene te se nadamo skorom pojavljuvanju djevojaka, a uz to naravno želimo da se vrate žive i zdrave-izjavio je u telefonskoj izjavi SIlvijo Njirić, izvršni direktor Svjetskog prvenstva za juniorke.
Djevojkama je put nepoznat, a sumnja se kako su pobjegle zbog političke situacije u zemlji kako bi zatražile azil.
-Pa u Hrvatskoj 2004.godine otkako je stupio na snagu Zakon o azilu, azil je zatražilo oko 4.500 ljudi, a zaštita je odobrena samo za njij 117- izjavila je Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije.
Većina azilanata u Hrvatskoj živi u Zagrebu, ali pošto deset godina Hrvatska nije imala dobru integracijsku politiku i kako su društvene interakcije jako male, mnogi azilanti su bolje uvjete potražili u drugim državama.
-Dakle većina azilanata vezana je uz države zapadne Europe, Francusku, Švedsku i Veliku Britaniju gdje godišnje azil zatraži oko 30 tisuća ljudi, dok je u Hrvatskoj prošle godine azil zatražilo njih 1300 tako da se radi o jako velikoj razlici u traženju azila u Hrvatskoj i ostalim razvijenijim državama Europe. Isto tako, iz ovih podataka vidimo kako se broj traženih azila u Hrvatskoj nakon ulaska Hrvatske u Europsku Uniju čak i smanjio.
-Također moramo razlikovati zatražene azile od dobivenih azila tako da je bitno istaknuti kako za dobivanje azila postoje točno određeni uvjeti, a jedan od glavnih uvjeta je da je razlog isključivo političke prirode, a ne ekonomske, Tako azil mogu zatražiti ugroženi stanovnici ratnih zemalja koji su proganjani u svojoj zemlji zbog vjere, nacioanlnosti ili rase-dodala je Kranjec.
Također bitno je razlikovati odobrene azile od neodobrenih azila. Da bi netko zatražio azil, razlozi moraju biti isključivo političke prirode, a ne ekonomske, a svak islučaj ispituje se pojedinačno. Dobivanje azila u Hrvatskoj prosječno traje oko 6 mjeseci.
-Po broju traženih azila u Hrvatskoj vidi se da najveći broj ljudi koji zatraže azil dolazi iz Afganistana, Alžira i Somalije-dodala je
Kranjec