Trebamo kažnjavati klijente, a ne žene

Autor: Kristina Križić 11/30/2012 15:34

Prema novom prijedlogu Zakona u lancu prostitucije trebale bi se kažnjavati i žene koje nude spolne uslugu i muškarci koji ih prihvaćaju.  Tako bi se onaj koji ponudi spolne usluge za novac kažnjavao u iznosu između 1000 i 5000 kuna ili zatvorom u trajanju od 30 dana, a onaj tko pruži ili koristi spolne usluge kažnjavao bi se iznosom od četiri do deset tisuća kuna ili zatvorom od 60 dana.

-.-Wikipedia-.-Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova smatra kako u Zakonu postoje neki detalji koji nisu posve jasni.  

– Treba se točno definirati što znači kada netko nudi usluge. Znači li to samo kada osoba stoji ili kada prilazi klijentu? To je važna stavka u ovom prijedlogu Zakona – rekla je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.

Zakon je trenutno u redovnoj saborskoj proceduri, a uskoro bi trebala uslijediti javna rasprava.

– Za počinjenje prekršaja dovoljno je jednom pružiti seksualnu uslugu ili ju kupiti. Smatramo da je to društveno neprihvatljivo ponašanje i radit ćemo na njegovom suzbijanju – rekao je Vladimir Nemec, pomoćnik ministra unutarnjih poslova.

Treba se ugledati na Švedsku

Mreža PETRA smatra kako se trebaju kazniti samo klijenti te ne podržavaju kažnjavanje žena koje stoji u prijedlogu novog Zakona. Prostituciju vide kao oblik nasilja protiv žena i kao ozbiljnu prepreku u ostvarenju ravnopravnosti spolova. Udruge se vode primjerom Europskog ženskog lobija (EWL) koja je najveća krovna organizacija ženskih mreža u Europskoj uniji te koja radi na promociji ženskih ljudskih prava i ravnopravnosti između muškaraca i žena.

– EWL smatra kako je prostitucija pitanje patrijarhata; to je kranji način na koji način muškarci kontroliraju ženska tijela i seksualnost kroz razmjenu novcem. Dosada se često umjesto na muškarce, odnosno korisnike prostitucije pažnja usmjeravala na žene. Stoga, podržavamo ovaj prijedlog zakona i smtramo da se trebaju kazniti i korisnici seksualnih udruga – ispričala je Đurđica Kolarec iz Centra za žene žrtve rata ROSA.

Kolarec smatra kako je Švedska idealan primjer jer je još 1999. donijela zakon po kojem prostitutka nije ni u prekršajnom ni u kaznenom djelu, ali jest klijent koji pokušava ili uspije kupiti njezine seksualne usluge. To je tada bio jedinstven model u svijetu, a do danas su ga prihvatili Norveška i Island.

– To je model koji želimo i u Hrvatskoj, jer se pokazao najuspješnijim u suzbijanju prostitucije i u Švedskoj ga danas podržava 90% stanovnika – kazala je Kolarec.

Članice udruga ROSA, mreža PETRA i Ženska mreža Hrvatske smatraju kako bi kriminalizacijom kupovanja seksualnih usluga došlo do drastičnog smanjenja iskorištavanja žena kroz prostituciju.