Autor: Dalila Turk 11/6/2012 17:44
Jutarnji sati za predsjednicu udruge B.a.b.e., Sanju Sarnavku, bili su iznimno uznemirujući. Nakon 17. kolovoza kada je doznala da boluje od karcinoma dojke, kako kaže, nije ni pomišljala da će jednog dana biti prozvana od institucije koja bi trebala štititi i skrbiti o svojim građanima.
Sanja Sarnavka, žena koja je život posvetila borbi protiv nasilja i zlostavljanja sada je na meti HZZO-a zbog korištenja bolovanja tijekom liječenja od karcinoma dojke.
Dobila je poziv od svoje liječnice opće prakse koja ju je obavijestila da će HZZO dići prijavu protiv nje zbog korištenja bolovanja na račun države.
– Ako mi se nije razbila niti jedna metastaza do sada, onda danas sigurno jest kada me nazvala moja liječnica. HZZO je nazvao komisiju koja mi je odobrila bolovanje da će dići prijavu protiv mene vjerojatno zbog intervjua koji sam dala za jedan časopis u kojem kažem da povremeno radim, točnije volontiram za svoju udrugu. Da, projekti su to koji će pomoći drugima i financirani su od strane Bruxellesa i New Yorka, a oni ne poznaju bolest. Glavne i gotovo sve obveze odrađuje moja kolegica – rekla nam je Sarnavka u telefonskom razgovoru.
Šokirana, objašnjava da se prijava vjerojatno temelji na izjavama koje je dala za jedan hrvatski magazin, ali da se nikako ne radi o poslu od osam sati radnog vremena jer je to uz kemoterapiju nemoguće.
– Svi koji su prošli kemoterapiju znaju koje su to muke i vrlo sam precizno izjavila da sam radila nakon trećeg tjedna kemoterapije jer sam prva dva bila iznimno loše, kao što sam i danas – istaknula je predsjednica Udruge B.a.b.e.
Uz svu ljubav i brigu koju je nesebično davala drugima u svojoj bolesti nije izgubila taj žar. Shrvala ju je pomisao da ne može dati više, a sada i činjenica da je činiti dobro protuzakonito.
– Mislila sam da je pohvalno kada je osoba koja je opasno, a možda i smrtno bolesna ima energiju raditi i pomagati drugima volonterski. Ispada da kada ste bolesni trebate leći i čekati da umrete jer vam to jedino HZZO priznaje – kazala je Sanja Sarnavka i u svome stilu se osvrnula na birokratski aparat.
– Nakon svih tih godina rada, pomažete svima koji su u većoj nevolji od vas i onda od birokratskih institucija dobijete takvu zahvalu da skoro dobijete infarkt. Ali to mi vjerojatno rade jer sam ih u tom časopisu “pohvalila”, a one su taj magazin čitale za vrijeme radnog vremena i dobivaju plaću kako bi pile kavu i čitale novine, a ja eto ne zaslužujem ni bolovanje dobiti po prvi puta u životu na račun države.
Sarnavka je istaknula i da i dalje ima jak duh i volju za život te kako neće dozvoliti da joj išta pokvari njenu viziju u koju vjeruje. Svoju priču je ispričala za medije kako bi ohrabrila sve žene koje boluju od te opake bolesti, a ta plemenita namjera sada joj je uzrokovala problem.
– Naša država nema vremena nalaziti nove poslove, nema vremena naći nove investicije, ali imaju vremena baviti se sa mnom i mene kažnjavati zato što nisam u depresiji – zaključila je predsjednica Udruge B.a.b.e.