Treba nam zagrebačko gradsko redarstvo

Autor: Alen Ostojić 2/14/2014 9:39

‘Grad je napredan tamo gdje vladaju red i zakon’.
Ova misao antičkog rimskog filozofa Cicerona prvo mi je pala na pamet kada sam vidio da ćemo na dnevnom redu 11 . sjednice Gradske skupštine imati prijedlog Odluke o komunalnom redu. U samoj preambuli navedene odluke kaže se da se odlukom propisuju komunalni red i mjere za njegovo provođenje radi uređenja naselja, održavanja čistoće, čuvanja i korištenja javnih površina, skupljanja, odvoza i postupanja sa skupljenim komunalnim otpadom, uklanjanja snijega i leda te uklanjanja i protupravno postavljenih predmeta na području Grada Zagreba.

I najbolje planirana i i projektirana javna površina, ukoliko se pravilno i redovno ne održava i ne čisti, može postati prizorište nimalo ugodnih situacija. Javne površine po svom karakteru trebaju biti otvorene, tolerantne, sigurne i redovno održavane. U protivnom, socijalni (remećenje javnog reda i nasilje u alkoholiziranom stanju, prodaja droge, prostitucija…) i prostorni nered (vandalistički grafiti, razbijeni prozori i izlozi, napušteni objekti, divlja odlagališta smeća, auto olupine, zapaljene kante za smeće, uništena javna rasvjeta, neosvijetljene ulice i pothodnici…), povećavaju osjećaj nesigurnosti. Vandalizirane javne površine mogu stvoriti dojam nemara i zapuštenosti i izazvati nelagodnost i kao što sam napisao, strah, a konačno dovesti do ozbiljnijih zločina u kvartu, odnosno, do izbjegavanja i napuštanja prostora.

Dokazano je da redovno i uporno održavanje i čišćenje, kao i brzo uklanjanje negativnih elemenata poput vandalističkih grafita, doprinosi razvijanju sentimentalnog osjećaja pripadnosti i vezanosti građana uz određeni prostor, javnu površinu, a istovremeno obeshrabruje pokušaje vandalizma, odnosno, protupravnih ponašanja.

Upravo zato snažno sam podržao predloženu odluku, ali?! Međunarodni standard nadzora javnih površina iznosi: jedan komunalni redar na 5.000 stanovnika! Grad Zagreb trenutno ima 85 komunalnih redara naspram 792.000 stanovnika. To znači da nam nedostaju 73 komunalna redara. Nadalje, pored komunalnih redara, Grad Zagreb ima i prometne redare koji u dvosmjenskom radu nadziru promet u mirovanju. U svom svakodnevnom nadzoru prometa neminovno uočavaju određene nepravilnosti komunalnog reda, ali za njih nisu nadležni!

Građani korištenjem aplikacije ‘Moj Zagreb’ potiču rješavanje problema

To isto možemo reći i za rad kontrolora u Zagrebparkingu, ZET u, zaštitara Gradske uprave i Zagrebačkog holdinga. Je li to racionalno i opravdano? Mislim da nije. Zagrebu treba objedinjavanje svih kontrolnih funkcija radnika gradske uprave i ZGH -a na jedan racionalan i učinkovit način. Ne vidim niti jedan razlog zašto Gradska uprava ne bi pokrenula inicijativu za promjenom odgovarajućeg nacionalnog zakonodavstva i izborila se za donošenje Zakona o gradskom i općinskom redarstvu. Nema potrebe da ne iskoristimo potencijal viška zaposlenih među zaštitarima u Zagrebačkom holdingu i Gradskoj upravi. Izaberimo najbolje i stvorimo kvalitetno i prepoznatljivo zagrebačko gradsko redarstvo.

-.-Screenshot mojzagreb.hr-.-Na kraju, nema izgradnje urednijeg, ljepšeg i sigurnijeg Zagreba bez neposredne komunikacije i suradnje s građanima. A kada tu suradnju možete realizirati putem interneta i pametnih telefona koristeći besplatnu aplikaciju ‘Moj Zagreb’, onda je to za svaku pohvalu. Građaninu je omogućeno da, kada uoči neki komunalni nered, isti fotografira, kratko opiše problem i on line ga pošalje u Gradsku upravu. Na taj način zapravo potiče Gradsku upravu da riješi problem.

I da, ako nemate pametni telefon, nepravilnost možete javiti na besplatnu telefonsku liniju 08002554.

Alen Ostojić
gradski zastupnik HSLS -a