Autor:: Tanja Molvarec 6/9/2010 9:47
Radno osposobljavanje za život i Briga o sebi nazivi su predmeta koje redovito uče učenici Osnovne škole ‘Nad lipom’. Riječ je o školi koja već 80 godina priprema za život i rad djecu kroz program za učenike s lakom mentalnom retardacijom i utjecajnim poteškoćama, te učenike sa umjerenom mentalnom retardacijom.
– Neki učenici s umjerenom mentalnom retardacijom imaju razvijen govor, a neki nerazvijeni. Stoga kroz predmet Komunikacija obogaćujemo rječnik i vježbamo grafomotoriku. Nažalost, većina učenika ne može samostalno pisati, iako već četiri godine radim s njima. Predmet Briga o sebi je pak dobar, jer učneici uče pripremiti jednostavna jela, zavezati cipele. To je važno jer im je motorika narušena. Na Tjelesnom se također vježbaju pokreti, igre loptom, ritmičke igre kroz koje oni onda uče prostorne odnose – objasnila je učiteljica Marijana Marjanović, te dodala da je riječ o vrlo poslušnoj i dobroj djeci većinom oboljeloj od Downovog sindroma.
– Oni su svi jako povezani, vole svoje učiteljice i vlada jedna prijateljska i topla atmosfera. Možda su malo povučenija ona djeca s elementima autizma stoga je vrlo važan individualan pristup djeci – kazala je Marjanović. Prolazeći kroz učionice primijetili smo pune zidove slika pravih malih umjetničkih djela koje nastaju na raznim radionicama.
Najjači u kreativnom radu
Ravnateljica Đurđica Ivančić ističe da je važno da se učenici dokažu u kreativnom radu.
– Često organiziramo i etnofestivale, priredbe za dan škole, športska natjecanja i kvizove znanja. Njima je važno da se mogu dokazati u tom kreativnom području. Da osjećaju da imaju nešto za ponuditi društvu što je korisno i što potvrđuje njihove sposobnosti. Također, važno je i druženje s učenicima iz škole Ivana Cankara i Pavla Miškina, jer tako ti učenici razbijaju predrasude i senzibiliziraju se za potrebe naših učenika- istaknula je Ivančić.
Od 124 učenika koji pohađaju ovu školu, njih 32 ima blagu mentalnu retardaciju, a 92 umjerenu retardaciju. Prema riječima Ivančić, nije oduvijek tako izgledao taj omjer.
– Prije je bilo obrnuto. Danas je sve više učenika u redovitoj školi sa svojim vršnjacima što je dobro jer odrastaju s njima i potrebno je svakom djetetu, koje ima uvjete za to, omogućiti da pohađa redovitu školu. Jedino me smeta ako ulaze u nepripremljene uvjete- kazala je Ivančić.
Nedostatak tople vode i parkirnih mjesta
Kao neke od problema s kojima se škola susreće Ivančić navodi nedostatak tople vode koja je bitna pogotovo sada kada je toliko više djece s umjerenom retardacijom koja nemaju korodinirane pokrete i ne mogu kontrolirati svoje fiziološke potrebe.
– Topla voda je veća investicija i moram reći da se Gradski ured do sada dobro brinuo za školu, kada god je bilo što trebalo. No, naravno da je sada pogotovo topla voda važna u smislu osobne higijene. Taj problem primjerice nije postojao kada se škola gradila jer tada nije bila tolika potreba za tim, jer je bilo više djece s lakom retardacijom – kazala je Ivančić i istaknula još jedan problem, a to je nedostatak parkirnih mjesta. Naime, prema njenim riječima roditelji dovode svoju djecu u školu automobilima koje nemaju gdje ostaviti. Zahvaljući Vijeću gradske četvrti Črnomerec škola je dobila tri parkirna mjesta za invalide na kojima se auto može ostaviti 15 minuta, no to je svejedno nedovoljno.
Ipak, Ivančić ističe da je više toga pozitivnog nego negativnog jer je škola dobila i novu rasvjetu, sjenicu u kojoj učenici uče, obnovljeno je igralište i postavljena klima. U planu je i postavljanje novog parketa u školskoj dvorani za tjelesni koju koriste još i Medicinska škola, Škola za primalje i predškolci Centra za autizam.
Škola nad Lipom je i ponosni vlasnik statusa Međunarodne eko škole. Korodinatorica Eko škole Vesna Đurek uči djecu kako se što savjesnije odnositi prema okolišu pa u skopu toga izvode predstave i panoe.
– Da bi stekli status eko škole već smo obradili dva projekta. Riječ je o vodama i zbrinjavanju otpada i sada se bacamo na energiju. Njima je dosta teško objasniti što je to energija pa im nastojimo to približiti na najjedonostavniji način. Tako primjerice imamo i male slikovne poruke koje ih podsjećaju da treba gasiti svjetlo kada je potrebno i slične stvari – kazala je Đurek.
Crtanje ribe kao učenje grafomotorike
Posjetivši jedan od razreda i sami smo se mogli uvjeriti u toplinu i dobrotu ove djece koja svojim crtežima, radovima i uloženim trudom nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. U jednom smo razredu zatekli grupu koja je u sklopu eko škole crtala razne životinje, a u drugom razredu se pak učilo malo matematike, ali i grafomotorika kroz crtež ribe.
Nakon završetka osmogodišnjeg školovanja i profesionalne orijentacije većina učenika s lakom mentalnom retardacijom i dodatnim poteškoćama nastavlja školovanje za pomoćna zanimanja u Srednjoj školi odnosno u Centaru za odgoj i obrazovanje u Zagorskoj.
S obzirom da dio učenika ne uspijeva nastaviti srednjoškolsko obrazovanje, za njih se obavlja postupak razvrstavanja u 1. kategoriju invalida uz radno osposobljavanje. Na temelju toga se ukazala potreba da se u okviru škole organizira program radnog osposobljavanja.