Tome Antičić ravnatelj Instituta Ruđer Bošković

Ruđer Bošković

Tekst:: R.I. 7/7/2012 10:14

Na sjednici održanoj u petak, 6. srpnja, Upravno vijeće Instituta Ruđer Bošković (IRB), izabralo je dr. sc. Tomu Antičića za ravnatelja Instituta na mandatno razdoblje od 4 godine.

Petorica kandidata za mjesto ravnatelja IRB-a su 18. lipnja na zajedničkoj sjednici Znanstvenog i Upravnog vijeća  Instituta te Natječajnog odbora predstavili svoje programe vođenja Instituta. Nakon razmatranja mišljenja Natječajnog odbora i Znanstvenog vijeća, Upravno vijeće Instituta imenovalo je Antičića ravnateljem IRB-a.

Dr. sc. Tome Antičić istaknuti je znanstvenik s velikim međunarodnim ugledom. U svojoj dosadašnjoj znanstvenoj karijeri objavio je 94 znanstvena rada, koji su indeksirani u bazi podataka Current Contents, a citirani su više od 2600 puta s H-indeksom 28.

Od 2008. godine predstojnik je Zavoda za eksperimentalnu fiziku (ZEF) na IRB-u. Pod njegovim vodstvom ZEF je ubrzo prerastao u najuspješniji zavod Instituta. Od ukupno 16 FP7 projekata koliko ih je na IRB-u, čak 9 ih ima ZEF, a njihova je vrijednost veća od 15 milijuna kuna. Uz europske projekte Zavod ima velik broj drugih međunarodnih projekata, poput NATO i IAEA, kao i međunarodnih ugovora od kojih dobiva značajne financijske prihode, a predvodi i po broju objavljenih znanstvenih publikacija. Dr. Antičić voditelj je i FP7 projekta ”Particle Detectors” vrijednog preko osam milijuna kuna, koji je ujedno i najveći takav projekt iz fizike, ne samo na IRB-u već i na razini Hrvatske. Projekt objedinjuje eksperimentalne aktivnosti većine laboratorija na ZEF-u, a realizacijom istog, IRB će dobiti aktivnu ulogu u eksperimentalnoj nadogradnji CERN-ovih silicijskih detektora.

Antičić je svoju znanstvenu karijeru započeo na Sveučilištu u Londonu gdje je, kao jedan od najboljih studenata, diplomirao fiziku 1990. godine. Na prestižnom Sveučilištu Cambridge magistrirao je teorijsku fiziku 1991.godine, a 1997. godine doktorirao je na Johns Hopkins Sveučilištu u Baltimoreu (SAD), na eksperimentalnoj fizici čestica. Većinu rada na doktoratu proveo je na istraživanjima u sklopu L3 eksperimenta na CERN-u, gdje se i danas trenutno bavi istraživanjem stranih čestica na NA61 eksperimentu, u kojem vodi analizu hiperona i ima ključnu ulogu u kalibraciji podataka.

Voditelj je i Povjerenstva IRB-a za strukturne fondove, nacionalni je  ekspert pri Europskoj komisiji za projekt ”FP7 Cooperation – Energy” te voditelj Povjerenstva za  praćenje Okvirnih programa Europske zajednice za istraživanje i tehnološki razvoj, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Dr. sc. Marin Roje nastavit će obnašati dužnost v.d. ravnatelja do stupanja na dužnost novog ravnatelja.