Autor:: Sarah Srdar 12/12/2011 17:06
Prosinac je mjesec u kojem građani pojačano kupuju, kako poklone, tako i hranu. Peku se kolači u koje se riba kora mandarina i naranči, ljudi piju čajeve bogate C vitaminom iz limuna kako bi se zaštitili od gripa i prehlada. Zbog toga se pojavila potreba za ”vikend akcijama” na kojima se po 15 posto jeftinijoj cijeni može kupiti spomenuto voće. Međutim, iako na mandarinama piše kako su domaće iz Opuzena, problem leži u tome što su tretirane imazalilom, što je jasno iskazano na njihovoj deklaraciji.
No, postavlja se pitanje što točno imazalil, spomenuti fungicid, čini ljudskom organizmu? Posebno je štetan za trudnice jer ima opasan učinak na njihovu nerođenu djecu. Povećava se kasniji rizik od leukemije i ne-Hodgkinovog limfoma, tumora koji nastaje zloćudnom preobrazbom limfocita.
Imazalil ima i neke neprimjetne znakove toksičnog djelovanja. Kod djece do 14 godina mogu se pojaviti glavobolje, povraćanje, neka oštećenja reproduktivnih organa i hiperaktivnost.
Drugi optuženi fungicid je tiabendazol, a upravo se on navodi na deklaraciji limuna koji se također mogu kupiti u Konzumu. On isto tako ima kancerogeno djelovanje na ljudski organizam, no na deklaraciji limuna je navedeno kako kora nije za jelo, dok s mandarinama to nije slučaj.
Na pitanje kako je moguće da u svojim trgovinama prodaju voće tretirano imazalilom, iz KOnzuma su odgovorili kako su njihove mandarine kvalitetne i nisu štetne po ljudsko zdravlje.
– Konzum primjenjuje sve relevantne zakonske propise u segmentu tretiranja mandarina. Apsolutno garantiramo kako je riječ o zdravstveno ispravnom i kvalitetnom proizvodu koji posjeduje sve potrebne certifikate i analize kontrole kvalitete – rekla je Ana Mitrović, voditeljica Ureda za odnose s javnošću.
Upit smo proslijedili i Državnom inspektoratu kako bismo doznali kontroliraju li oni proizvode na policama trgovačkih lanaca, no odgovor nismo dobili.
Isti upit proslijedili smo i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo od kojeg doznajemo kako je ustanovljena ”pozitivna” lista koja sadrži popis pesticida koji se smiju koristiti u Europskoj uniji, a Hrvatska je prihvatila tu regulativu.
– Oba pesticida su na pozitivnoj listi što znači da zadovoljavaju kriterije i kontrolom zdravstvene ispravnosti redovno se kontrolira visina njihovih ostataka u voću i povrću, što uključuje i intervenciju sanitarne inspekcije u slučaju prekoračenja najviše dopuštenih ostataka pesticida – objasnila je Dubravka Kipčić, voditeljica Odsjeka za pesticide iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Ipak, Dubravka Kipčić je dodala kako mandarine imaju daleko manje i rjeđe ostatke imamazila nego naranče, a na primjeru mandarina objasnila je koliko čovjek dnevno mandarina može pojesti bez vidljivih štetnih učinaka.
– Čovjek težak 50 kg mogao bi pojesti 125 mg imazalila odnosno 25 kg mandarina s prisutnom maksimalnom količinom ostatka. Prihvatljiv dnevni unos kroz čitav život, iznosi 0,03mg/kg tjelesne težine, što bi za odraslog čovjeka značilo da čitav život može dnevno jesti 35 dkg mandarina s maksimalno dopuštenom količinom prisutnog imazalila – rekla je Dubravka Kipčić.
Imazalil i tiabendazol produljuju rok trajanja voća, pa je li svježe voće doista ”svježe”? Mandarine, limuni i ostali agrumi koji su prirodno uzgajani su skuplji, a i kraći je rok trajanja pa je jasno zbog čega je Konzumu isplativije prodavati voće tretirano pesticidima, iako je to moralno upitno.