Todorić vs Tedeschi: Tko je kralj sokova u Zagrebu

Autor:: OBJEKTIV 8/9/2011 10:59

Najmoćniji domaći biznismeni Ivica Todorić i Emil Tedeschi više nisu najsložniji poduzetnički duet u Lijepoj Našoj. Osim što je Tedeschija nedavno sustigla sumnja da je ratni profiter i da nikad nije vratio milijune koje su njegove tvrtke početkom devedesetih posudile iz budžeta ratne općine Sinj, još dramatičniji obrati događaju mu se na poslovnom planu.

Todorićeva tvrtka Jamnica plasirala je nedavno na police trgovina novi osvježavajući napitak Juicy Vita kojim planira ozbiljno ugroziti poziciju Tedeschijeve “zlatne koke” Cedevite, čija se lanjska prodaja procjenjuje na brojku od tristotinjak milijuna kuna.

-.-Igor Kralj/ Pixsell-.-Iako su se iz Atlantic Tradea i Agrokora svim silama upregli uvjeriti javnost da nema ni govora o tržišnom ratu megatvrtki, više je nego jasno da odnosi dvaju poduzetničkih divova i njihovih kompanija ulaze u novu fazu, u kojoj će se voditi grublja igra za tržišne udjele i poziciju regionalnog lidera.

Cedevita GO s tržišta

Todorić je, sad je već posve jasno, preko svog maloprodajnog lanca Konzuma krenuo u preuzimanje dijela profita Tedeschiju u sektoru osvježavajućih pića, i to nakon što je vlasnik Atlantica odigrao potez koji je u Agrokoru doživljen kao prijetnja.

Naime, još u rujnu prošle godine Tedeschi je preko svoje tvrtke Cedevita dovršavao pregovore s Badelom 1862 oko kupovine njihove tvrtke Kalničke vode, gdje bi kompletno preselio punjenje profitabilne Cedevite GO, potom Cockte koju je preuzeo kupovinom Droge, galonskog pakiranja izvorske vode i još nekih proizvoda. Todoriću nije uspjela kapitalna kupovina slovenskog

Mercatora, a Tedeschi je za to vrijeme ambiciozno osvajao lukrativno tržište vode i osvježavajućih napitaka. U takvim okolnostima, koliko god se Todorić i Tedeschi prema vani pokazivali kao složni poduzetnički partneri, hladna poslovna logika je sugerirala da je došlo vrijeme da se pokaže tko je gazda u domaćem dvorištu i tko diktira tempo. Todorić je dao odgovor na ovo pitanje kad je u svoje dućane sredinom lipnja plasirao izravnu konkurenciju Cedeviti.

-.-www.cedevita.hr-.-No, mnogo initrigantniji od latentnog sukoba Tedeschi- Todorić, mogao bi biti sumnjivi način na koji je Tedeschi od Badela kupio Kalničke vode, ključnu tvrtku za njegove ambiciozne planove u prodaji vode i osvježavajućih pića.

O čemu se, ukratko, radi? Još u rujnu prošle godine Tedeschijeva Cedevita naumila je iz Kalničkih voda istisnuti 166 malih dioničara tako da im po dionici isplati mizernih 7,7 kuna i na taj način, nevjerojatno jeftino, postane jedini vlasnik Kalničkih voda. Kako je male dioničare dobro služilo pamćenje, pa su se sjetili da su kod stjecanja dionica oni sami plaćali oko 100 kuna, njih 35 podnijelo je tužbu bjelovarskom Trgovačkom sudu o valjanosti Tedeschijeva preuzimanja dionica.

HANFA-ina upozorenja

Predstavnici Atlantica, koji su Kalničke vode htjeli što prije, uskoro su sklopili nagodbu s 35 dioničara i dogovorili da će im isplatiti još oko milijun kuna. Cilj im je bio da se spor ne otegne na sudu, da se slučaj ne razvlači po medijima i da se što prije upišu kao jedini vlasnici Kalničkih voda. Sve bi tada prošlo glatko i Tedeschi bi lijepo uštedio na novoj akviziciji, da pokušajem isplate pune cijene dionica samo dijelu manjinskih dioničara, 35 umjesto 166, nije prekršio Zakon o preuzimanju dioničkih društava.

U Hrvatskoj, srećom, postoji regulator tržišta koji povremeno podsjeti na vlastito postojanje i svrhu: HANFA je Cedeviti 14. srpnja ove godine naložila da u roku od 90 dana i ostalim malim dioničarima, a ne samo 35-orici s kojima se nagodio Tedeschijev pravni tim, isplati punu cijenu dionica, a ne “siću” kojom su im htjeli obmanuti. Emil Tedeschi je pokušao male dioničare isplatiti i istisnuti iz suvlasništva Kalničkih voda za smiješnih 744 tisuća kuna, ali će im naposljetku, po nalogu HANFE, morati isplatiti ukupno 9,36 milijuna kuna.

Osim što se radi o etički krajnje prijepornom potezu na štetu “običnih” radnika, upitno je bi li Tedeschijev plan bagatelnog preuzimanja Kalničkih voda ikad ugledao svjetlo dana, da nije bilo baš tih malih dioničara i njihove žalbe Trgovačkom sudu. U punionicama kompanije s novim vlasnikom, za koji mjesec bi se lako zaboravilo da su Kalničke vode stvarali upravo ti radnici, koji su jednom od najbogatijih poduzetnika u regiji u bescjenje prodali svoje udjele…

Sumnje i upozorenja HANFA-e na Tedeschijevo preuzimanje Kalničkih voda ne odnose se, međutim, samo na sumnjivo nisku cijenu kupljenih dionica.

HANFA je Tedeschiju dala “žuti karton” već 24. prosinca 2010., kad je bjelovarski Trgovački sud sve dionice manjinskih dioničara Kalničkih voda prenio Atlantic Grupi. U jednom od priopćenja, Agencija ih je upozorila da proces javne ponude za preuzimanje dionica Kalničkih voda traje od 30. rujna 2010. i da u tom razdoblju ne smiju stjecati dionice na drugi način.

-.-www.jana.com.hr-.-Prijenos su mogli obaviti tek po okončanju javne ponude, i to onih dionica koje bi nakon javne ponude preostale. HANFA je Atlantic Grupu o svemu tome uredno obavijestila 15. prosinca, upozorivši ih da bi mogli snositi pravne posljedice “ako krenu s upisom prijenosa dionica malih dioničara prije nego završi ponuda za preuzimanje”. No, Atlantic je, usprkos upozorenjima tržišnog regulatora radio po svome, svjesno kršeći propise.

Pakleni plan

Uskoro se otkrilo i zašto: pripajanjem velikog gubitaša kakav su u vrijeme preuzimanja bile Kalničke vode, Cedeviti bi se automatski smanjila osnovica za plaćanje poreza na dobit za 2010. godinu! Cijela operacija oko manjeg poreza na dobit bila bi odličan savjet računovođa Atlantic Grupe, da nije jednog detalja: ista ta Atlantic Grupa čitavo je vrijeme otkupljivala dionice manjiskih dioničara

Kalničkih voda, usprkos i više nego jasnim upozorenjima HANFA-e da na taj način krši propise RH. Iz Atlantica su nedavno priopćili da će na nalog HANFA- e da punu cijenu dionica isplate svim malim dioničarima, a ne samo onima s kojima su se vansudski nagodili, podnijeti tužbu Upravnom sudu. Radnici Kalničkih voda koji su navrijeme prozreli Tedeschijeve pokušaje da im tvrtku preuzme za sitniš, ipak će na pravednu isplatu morati pričekati još neko vrijeme.

OKVIR 1 Juicy Vita

Za odnose Tedeschija i Todorića, o kojima uvelike ovisi i zdravlje hrvatske ekonomije, treba pratiti i dinamiku njihovih privatnih druženja. Gazde Agrokora i Atlantica privatno su i dalje u dobrim odnosima, što uključuje brojna neformalna druženja i zajedničke dogovore oko poslovne strategije i budućnosti. U tom je odnosu, međutim, sve više fige u džepu, jer je Tedeschi ušao u vrstu hazardeske igre: investira i širi se u područjima u kojima se očekuju konzultacije s još uvijek najmoćnijom figurom-Todorićem.

-.-Ivan Radović-.-Nakon što mu je poslovni imperij ostao bez udjela u Mercatoru, jer je tako odlučila vladajuća slovenska politička kasta na čelu s Borutom Pahorom, Todorić je ekstremno oprezan, a oprez uključuje i povremenu demonstracije sile, koja će pokazati da je u domaćem, hrvatskom dvorištu i dalje uvjerljivo vodeći igrač. U tu se priču uklapa i plasman Juicy Vite na police Konzuma: koliko god Cedevita bila jak regionalni brend, Todorić je može plasirati samo dvije police ispod potrošačevog vidnog polja da bi se grafikoni s prometom popularnog pića sunovratili u provaliju.

Da je navodno prijateljstvo jedno, a ozbiljan biznis nešto sasvim drugo, pokazuje i Agrokorova odluka da Juicy Vitu plasira i u tisuće ugostiteljskih objekata u obliku praška, na istom onom ugostiteljskom tržištu gdje je Cedevita dosad bila neprikosnovena. Tedeschi je uspio realizirati kupovinu slovenske Droge, Todorić je ”kihnuo” na Mercatoru, pa se čini da je upravo tržište pića, pogotovo ljeti i u jeku turističke sezone, najpogodnije za pokazivanje mišića i zdrave utakmice između dvojice moćnika kojima se, istina, preklapaju mnogi interesi.

Jedan od njih je i svrgavanje Nadana Vidoševića s čela Hrvatske gospodarske komore (HGK), i to već u rujnu kad je izbor za novog čelnika. Vidošević je prilično samoubilački u nekoliko intervjua izjavio da Todorić i Tedeschi akvizicijama u Sloveniji zapravo odrađuju posao za velike banke.

Do danas nije jasno zašto je prvi čovjek HGK odlučio udariti na dvojicu najmoćnijih i, da stvar bude gora, prvo to kazao za slovenske medije koji su bili dio žestoke kampanje da se Todoriću nipošto ne odobri kupovina Mercatora.

Uz sve aktualne trzavice, Todorića i Tedeschija veže previše bitnih poslovnih veza, od Slovenije i Hrvatske, preko BiH i Slovenije, da bi partnerstvo puklo na sukobu oko Cedevite i Juicy Vite. On je, prije svega, trebao na simboličkoj razini pokazati tko je glavni.

A to je, u ovom trenutku, Ivica Todorić.