Autor:: T.M., Autor:: S.M. 2/9/2010 20:03
U toj školi studenti su dvije tisuće kuna polagali ispite koje nisu prošli u redovnom roku. Za njih su bila organizirana predavanja nakon kojih bi slijedio ispit. Prolaznost na tim ispitima je bila iznimno visoka, a ocjene bi se upisivale u indeks. Također su se u ljetnoj školi mogli polagati ispiti s viših godina.
Bjeliš je taj problem pokušao riješiti prošle godine, kada je zatražio od Tipurića da podnese ostavku, što je on odbio. Tipurić je potom optužio Bjeliša da to sve radi kako bi ga spriječio u kandidaturi za mjesto rektora.
Uskoro se u cijelu priču uključilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta koje je zatražilo ispitivanje zakonitosti položenih ispita kao i cijele ljetne škole. Ministarstvo je zaključilo da je bilo nepravilonsti, a ova odluka je bila ključna za Tipurićevu smjenu. Kako se kasnije ispostavilo zbog tog izvještaja koji je dostavljen prije sjednice senata mnogi su članovi podržali su prijedlog za Tipurićevu smjenu.
Kada je sjednica počela, predložili su da se napravi pauza od 10 minuta kako bi tijekom iste Tipurić mogao podnijeti ostavku, no on je to odbio.
Glasanje je bilo javno, što je bilo suprotno Bjeliševom prijedlogu, koji se zauzimao da glasovanje bude tajno. No, na kraju je i na takvm glasanju dobio potrebnu podršku. Članovi Senata su podršku za Tipurićevom smjenom obrazložili najnovijim nalazima u koje spada i oni Ministarstva znanosti.
Naime, stav Sveučilišta je da su studenti postupali u dobroj vjeri te nisu znali da je škola organizirana protuzakonito. Što se tiče predavača, stav Sveučilišta je da su oni samo izvršavali svoje radne obveze, pa ih ne bi trebalo kažnajvati. Ovakav stav će najvjerojatnije zauzeti i Ministarstvo.
Na kraju bi jedino Tipurić mogao odgovarati, jer mu prijeti prekršanja prijava, novčana kazna i doživotna zabrana bavljenja profesorskim zanimanjem.