Autor: 3/22/2011 16:31
– Sudeći prema video snimci koju sam vidio, ono je bio tipični epileptički napadaj. Moram reći da se svaki napadaj može fingirati, no intenzitet napada na snimci je takav da mogu reći da je to teško odglumiti – kaže liječnik Rajko Ostojić za portal Zagrebancija.com, komentirajući snimke na kojima se vidi epileptički napad Marka Štefanca, 22-godišnjaka kojeg je u subotu navečer privela specijalna policija.
Rajko Ostojić je inače gastroenterolog, no često je radio u Hitnoj pomoći te je vidio mnogo epileptičkih napadaja. Osim toga, na Zavodu za gastroenterologiju i hepatologiju KBC Zagreb, na kojemu radi, često liječi osobe oboljele od epilepsije, jer lijekovi za tu bolest često oštećuju jetru.
Kako nam je Štefanac rekao, epileptičke napade doživljava samo kada je u šoku ili se naživcira. Rajko Ostojić potvrđuje njegove riječi te se osvrće na optužbe da Štefanac nije trebao piti alkohol ako četiri godine boluje od te teške bolesti.
– Uvijek postoji neki triger napadaja, a taj okidač može biti i šok. Alkoholizirano stanje nije nužno uvjet napada – ističe Rajko Ostojić i dodaje kako se pacijentima s epilepsijom savjetuje da ne konzumiraju alkohol, no to im se ne može zabraniti.
”Reakcija policije bila je strašna, no rijetko i građani pomognu osobi s epilepsijom”
S Ostojićem se slaže i Iva Guzobad, koja vodi grupu podrške pri Hrvatskoj udruzi za epilepsiju.
– Vidjela sam snimke i vjerujem da je ono bio stvaran napadaj. Ne razumijem zašto bi itko u takvoj situaciji glumio epileptički napadaj, zašto bi policajcima govorio da mu je loše. To je teška bolest s ozbiljnim posljedicama i ono bi mogla odglumiti samo nenormalna osoba – kazala nam je gospođa Guzobad, koju je cijela situacija uzrujala.
Osim medijskim napisima u kojima se napada mladića koji tvrdi kako boluje od epilepsije četiri godine, uzrujalo ju je i postupanje policije.
– Reakcija policije bila je strašna, no nije jedini problem u policiji. Ja pijem lijekove koji sprječavaju napadaje, no neki moji poznanici ne piju. Znalo im se dogoditi da dožive napadaj na ulici i tada im rijetki priskoče u pomoć. To je veliki problem – kazala je.
Iako ne želi ulaziti u to je li mladić odglumio napad, jer to nije njegova struka, bivši ravnatelj policije i šef saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić više pažnje je posvetio postupanju policije.
– Prema snimci, ima dovoljno elemenata da od policije zatražim puno izvješće kako bih ocijenio je li u situaciji koja se tada dogodila policija prekoračila svoje ovlasti. U ovakvim slučajevima ja reagiram kao predsjednik saborskog Odbora – rekao je Ostojić, koji nije želio predviđati kada bio mogao dobiti policijsko izvješće, no naglašava da će on inzistirati da ga dobije.
– Policajac ne treba znati svaki detalj kako pomoći osobi s epileptičnim napadajem, no treba znati osnove, poput toga da osobu treba okrenuti na bok i izvaditi mu jezik da ga ne pregrize – ističe Ranko Ostojić.
Dodaje kako je su pravilnik i zakon dosta jasni kada je riječ o ovlastima kojima raspolažu policajci.
– Prvi je stupanj ovlasti da osobi koju privodi zavrne ruku, potom stavi lisice, treći stupanj je fizička snaga, četvrti palice, peti šoker, a na kraju dolazi uporaba vatrenog oružja. Ono što je najvažnije jest da je prisila adekvatna, ali u slučaju kad ga četiri policajca nose a on je sam, ne znam je li tako. Osim toga pročitao sam da je on dobacivao policajcima. Ako su policajci reagirali na dobacivanje silom, to je veoma opasna stvar. Vidljivo je da im mladić nije pružao otpor, a pitanje nije je li on zaista bolestan i je li odglumio napad, već da je osoba kojoj se treba pružiti pomoć – ističe Ranko Ostojić.
Policija ne treba prepoznati boluje li netko od epilepsije, već treba spriječiti da se nešto ne dogodi, zaključuje.