Zagrebancija

Teško bolesnoj djeci kist i boje uljepšavaju dane

Autor:: Tanja Molvarec 11/7/2011 11:44

Okruženi kistovima, flomasterima i velikom voljom za slikanje petero djece s cerebralnom paralizom okupilo se u nedjelju na još jednoj radionici koju vode Zlatan Vehabović, akademski slikar i Mihaela Richter povjesničarka umjetnosti. Smijeh i dobra zabava nikada ne nedostaju na ovim radionicama. Najvažnije je, kako je kazala Mihaela da se djeca osjećaju ugodno, a da pritom nešto novo i nauče.

– Radimo u idelanim uvjetima i imamo iste polaznike već pet godina. Tu i tamo nam se pridruži neki novi član ali uglavnom je to jedna ekipa. Suzana, Ana, Ivona, Dominik i Antonijo su naši vjerni polaznici Veselog ateljea – kazala je Mihaela.

Oslikavali i keramičke tegle za cvijeće

Zlatan Vehabović radi u Veselom ateljeu od 2005. godine, a Mihaela se pridružila tri godine kasnije. Program radionice zamišljen je tako da se vježba fina i gruba motorika.

– Kombiniramo rad s tehnikama poput tempera, pastela, flomastera, gline s igrom. Većini njih je držanje kista bilo dosta teško no polaganom vježbom sve su majstorski usavršili – kazao je Vehabović.

Mihaela je dodala da djeci s cerebralnom paralizom zadatak mora biti konkretan i jasan.

– Kroz početni razgovor im približimo temu koju radimo i pitamo ih za iskustva iz njihovog života. Sam zadatak je jedan stvar, osoba ili životinja koju rade. Ako im ostavimo da sami odluče temu oni se izgube i ne znaju od kuda krenuti – kazala je Mihaela.

Prošle je godine vesela ekipa radila na oslikavanju keramičkih tegli za cvijeće gdje su djeca zamislila kako bi izgledala trava ili cvijeće oko njihova cvijeta i to su slikali na tegle.

– Nakon toga smo grupno sadili biljke čuvarkuće u tegle. Svi su ih nakon toga ponosno nosili doma. Radili smo i maketu parka, a ove godine se bavimo životinjama. Najzanimljiviji su nam pas i žirafa – otkrila je Mihaela koja svoje vrijeme nesebično odvaja kako bi djeci prenijela ljubav prema slikarstvu.

Na radionci ima mjesta za još troje djece

Od prošle godine na radionicama asistira i Tamara Sertić, mlada studentica filozofije. Ideja za Veseli atelje dolazi iz zajedničke inciijative Centra za kulturu Trešnjevka i Vide Obratov, profesorice likovne pedagogije Učiteljskog fakulteta.

Zbog nesmetanog prilaza kolicima radionica se održava u Galeriji Modulor Cekate-a i u učionici pored same galerije u prizemlju.

Oba prostora su prilagođena za kvalitetan rad no kako je kazala Mihaela, želja je da se radionica provodi i ljeti što je za sada nemoguće zbog nedostatka financija.

Zlatan i Mihaela koriste iskustvo s ostalih radionica, a u radu s djecom pomaže im dječja psihologinja Matea Blažević koja u Udruzi Puž provodi radionice za djecu s posebnim potrebama.

– Doista nam je drago raditi s našom grupom i uvijek smo naoružani strpljenjem, pažnjom i osmijehom. Napredak je kod djece spor, ali postoji. Predivno je raditi s istom djecom godinama i vidjeti pomake i njihovo zadovoljstvo u likovnom izražavanju – kazala je Mihaela, a s njom se složio i Zlatan. Na kraju svake radionice se organizira i mala prezentacija radova u Galeriji modulor što jako veseli i djecu i njihove roditelje.

Radionica je besplatna i otvorenog je tipa, a Mihaela i Zlatan pozivaju sve roditelje koji imaju djecu osnovnoškolskog uzrasta s cerebralnom paralizom da dođu bilo koju nedjelju u mjesecu u 17 sati u Galeriju Modulor, Park Stara Trešnjevka 1. Ima mjesta za još troje djece.

 

Exit mobile version