Autor: Gorana Banjeglav 10/16/2013 15:22
Ugovor kojim se Zračna luka Zagreb daje u koncesiju dugu 30 godina za izgradnju novog putničkog terminala konzorciju francuskih tvrtki ZAIC (Zagreb Airport International Company) potpisan je u travnju 2012. Kao rok za preuzimanje zračne luke i početak radova tada je naveden siječanj ove godine, potom rujan, a zatim i listopad. Iako je sredina listopada od početka radova još nema ništa.
Problem predstavlja i činjenica da informacije o preuzimanju Zračne luke u javnost izlaze na kapaljku, a čak ni predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Darinko Kosor, iako je grad vlasnik 35 posto Zračne luke, nema informacije o tome u kojoj je fazi početak izgradnje terminala. Koordinacija sindikata ZLZ cijelo vrijeme upozorava na štetne posljedice preuzimanja.
Nekoliko osoba s kojima smo tijekom tjedna razgovarali slažu se kako je došlo do izmjena ugovora između Vlade RH i francuskog konzorcija, a Dujić to i potvrđuje.
– Doznali smo da je od dana potpisivanja ugovora 2012. godine do danas cijelo vrijeme bilo dorađivanja i prerađivanja što ugovora što projekta i da su to poslovne tajne o kojima nitko ništa ne smije znati. Poanta je u tome što se mijenja suština cijelog projekta i po svemu sudeći to više nije isti projekt. Kao takav trebao je biti odbačen i trebalo se pristupiti cijeloj priči iznova – istaknuo je Dujić dodavši kako te izmjene zasigurno ne idu nama u korist.
Kad je riječ o početnom projektu, Dujić ističe kako je on nerealno skup, a sad se cijela stvar pokušava spasiti izbacivanjem pojedinih stavki. No cijelo vrijeme se prikazuje stara animacija.
– To apsolutno tako neće izgledati. U razgovoru s davateljem koncesije i projektantom idejnog rješenja sasvim je jasno da nitko ne očekuje da se baš takav objekt izgradi jer je on nerealno skup. Nijedna ekonomija ne može podržati takav krov jer on užasno puno košta u održavanju, troši puno energije i tako dalje – ističe Dujić i dodaje:
Pitanje je i pod kojim uvjetima i pod kojim okolnostima će ostati zaposlenici Zračne luke Zagreb, koja je trenutno profitabilno poduzeće koje nema niti jedne kune kreditnog opterećenja, a istodobno je i pred nestankom. Nestankom te tvrtke nestat će i potraživanja radnika od matičnog poduzeća, tvrdi Dujić.
Ne vjeruje ni u najave o velikom rastu broja putnika.
– Svi koji se razumiju znaju koliko je teško postići prvi milijun putnika. Zračna luka Zagreb se vrti oko 2,3 milijuna putnika i za taj nam je rezultat trebalo 50 i nešto godina. Zamislite sad da se to udvostruči u godinu – dvije kao što je prezentirano – kaže Dujić i dodaje kako su sindikati iz razgovora s koncesionarima saznali kako oni nemaju konkretno rješenje kako to ostvariti.
Vjeruje kako će ugovor i dalje ostati tajna te će se teško doći do informacija, pa čak i predsjedniku Gradske skupštine iako je Grad Zagreb jedini ulagao novac u Zračnu luku. No, i Grad Zagreb i Grad Velika Gorica te Zagrebačka županija mogli bi ostati bez svog vlasništva, tvrdi Dujić.
– Koliko sam informiran, možda će mi netko zamjeriti što to kažem, objekt koji bude sagrađen, taj novi famozni putnički terminal, neće biti vlasništvo Zračne luke, neće sva četiri suvlasnika imati vlasništvo nad njime, nego sam jedan – Republika Hrvatska. Radi se o prelijevanju vlasništva i određenom otimanju – naglašava Dujić.
Ističe kako je ovaj projekt previše opterećen politikom, no savjetuje i ministru i predsjedniku Vlade da odustanu od ovakvog projekta, unatoč jakim partnerima iza njega.