Terapijskim jahanjem protiv poremećaja u ponašanju

Autor: Kristina Križić 7/6/2012 13:59

Ubrzanom i stresnom načinu života možete se oduprijeti na nekoliko načina, jedan od njih je i terapijsko jahanje. Time se bavi udruga Nada Vrbovec koja, pored terapijskog, nudi i rekreacijsko jahanje svojim polaznicima.

– Program je prvenstveno namijenjen osobama s posebnim potrebama, a sve u svrhu promicanja psihofizičkog zdravlja te strukturiranja slobodnog vremena provedenog u prirodi – rekao je Mladen Dakić iz udruge Nada za terapijsko i rekreacijsko jahanje.

Udruga pomoću 15 volontera i nekoliko roditelja volontera provode cjelokupnu djelatnost. Stručni i educirani tim udruge Nada isključivo radi volonterski i bez naknade, a program je besplatan za svu djecu s posebnim potrebama, kao i za pedagošku skupinu djece s poremećajem u ponašanju. Terapijsko jahanje djeluje opuštajuće, ali je i vrlo zdravo.

– Trodimenzionalno kretanje konja omogućava leđima i kukovima jahača kretanje koje oponaša normalno hodanje. Jahač opušta i jača mišiće te poboljšava držanje tijela, stav, ravnotežu, pokretljivost zglobova i koordinaciju pokreta. Što se tiče konja, moraju biti smireni i flegmatični kako bi polaznicima bilo lakše – kazao je Dakić u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV.

O provedbi projekta terapijskog jahanja brine tim za terapijsko jahanje koji čine voditelji projekta i stručni suradnici u sastavu voditelja terapijskog jahanja, voditelja škole jahanja, fizioterapeuta i drugi.

– Tim za terapijsko jahanje sastaje se jednom mjesečno radi ocjenjivanja uspješnosti provedbe i postignutih rezultata te uspostave dogovora oko daljeg rada – priča Dakić.

S obzirom da ima malo udruga za terapijsko jahanje koje pružaju ovakvu vrstu terapije, roditelji dovoze svoju djecu iz Zagreba, Kutine, Bjelovara, Zeline, Križevaca i mnogih drugih mjesta. Ipak, Udruga mora brinuti o budućnosti jer su nužne neke investcije.

– Potrebno je popraviti krovište na štali koje prokišnjava i izmjena dijela crijepa jer nam dio štale nije u upotrebi. Popravkom štale povećao bi se broj konja i tako bi uspjeli omogućiti svim zainteresiranim kandidatima terapiju, odnosno smanjili bi broj kandidata na listi čekanja – izjavio je Dakić.

Udruga Nada pokrenut će humanitarni telefon s kojim planiraju pokriti veći dio troškova.