Tehnički muzej slavi 70 godina od svog osnutka!

Kao mjesto koje čuva i interpretira tehnološku baštinu, Tehnički muzej ostaje jedan od najvažnijih kulturnih i obrazovnih centara u Hrvatskoj.

FOTO: Tehnički muzej Nikola Tesla

Tehnički muzej u Zagrebu ove je godine proslavio značajan jubilej – 70 godina od svog osnutka otvorenjem čak triju novih izložbi. Kroz sedam desetljeća, muzejski kompleks postao je mjesto susreta znanosti, tehnologije i povijesti, koje je educiralo i inspiriralo brojne generacije. Proslava ovog velikog jubileja održana je u nekoliko faza, kroz razne izložbe, događanja i izjave važnih osoba, kako iz muzeja, tako i iz kulturnog i znanstvenog života Hrvatske.

– Impresivna brojka od 6,5 milijuna posjetitelja u ovoj zgradi od otvorenja 1963. godine govori sama za sebe. Tehnički muzej pronosi Teslino slavno ime i svojom edukativnom notom koja nam pomaže razumjeti svijet tehnike koji nas okružuje – rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet uz čestitku Muzeju na dugovječnosti. On je također naglasio važnost muzeja u očuvanju kulturne baštine Hrvatske i njegovoj edukativnoj ulozi, ne samo za mlade, već i za sve generacije koje žele bolje razumjeti tehnički napredak.

FOTO: Grad Zagreb

Kao dio proslave 70. godišnjice Tehničkog muzeja u Zagrebu, otvorena je prva izložba pod nazivom Utopija i stvarnost – 70 godina planiranja i velikih očekivanja, koja istražuje povijest nerealiziranih projekata i ambicioznih planova za daljnji razvoj kompleksa Tehničkog muzeja. Izložba je pripremljena pod kustoskom palicom Kosjenke Laszlo Klemar i Tamare Bjažić Klarin, a fokusira se na bogatu, ali često neostvarenu viziju muzeja kao Grada tehnike – prostora koji bi trebao objediniti tehnologiju, znanost, obrazovanje i kulturu.

FOTO: Tehnički muzej Nikola Tesla

– Nerealizirani projekti iz prošlosti mogu nas inspirirati i pružiti smjernice za budućnost. Kroz njih, posjetitelji mogu razumjeti izazove i prepreke s kojima se suočavala institucija, ali i način na koji je muzejski kompleks preživio kroz decenije – zaključila je Laszlo Klemar.

Izložba nudi fascinantan uvid u ideje i planove koji su tijekom 70 godina postojanja muzeja predstavljeni, ali iz različitih razloga nisu došli do realizacije. Zamišljen kao integrirani kompleks koji bi uključivao brojne tehničke izložbe, laboratorije, edukativne prostore i istraživačke centre, Tehnički muzej u Zagrebu bio je ambiciozan projekt od samog početka. Međutim, mnogi od tih planova, premda su potaknuli velike nade, ostali su nedovršeni ili nisu uopće realizirani, što je i bila glavna tema ove izložbe.

Druga izložba “Iz svakodnevice u baštinu – akvizicije Tehničkog muzeja 2017.-24.” predstavlja značajan pregled novijih akvizicija Tehničkog muzeja, s naglaskom na predmete koji su u razdoblju od 2017. do 2024. godine ušli u muzejski fundus. Kustoska koncepcija ove izložbe, koju je osmislila ravnateljica muzeja Markita Franulić, daje uvid u 176 od ukupno 2822 predmeta koji su stečeni na različite načine, uključujući donacije, kupovine i poklone.FOTO: Tehnički muzej Nikola Tesla

Iako broj predmeta u muzeju broji tisuće, izložba se fokusira na one koji su, prema strogim muzeološkim kriterijima, izabrani za trajnu čuvanje i interpretaciju. Time se naglašava važnost svakodnevnih objekata, koji kroz vrijeme i kroz proces muzejske akvizicije postaju dio kulturne baštine. Izložba ne samo da prikazuje nove predmete, već i istražuje njihov značaj u kontekstu razvoja tehničke i industrijske baštine Hrvatske.

Treća izložba “Što smo radili 1954.-2024.”, također pod kustoskom koncepcijom ravnateljice Markite Franulić, slavi 70 godina Tehničkog muzeja. Izložba kroz četiri tematske cjeline nudi sveobuhvatan pregled djelovanja muzeja od njegovog osnutka do danas, ističući ključne projekte, izložbe i aktivnosti koje su oblikovale njegovu povijest.
FOTO: Tehnički muzej Nikola Tesla

Svaka tematska cjelina pruža uvid u različite aspekte muzejske djelatnosti, od stalnih postava do specijaliziranih izložbi, akvizicija i edukacijskih programa. Ova izložba ne samo da dokumentira rad muzeja, već i odražava njegovu važnost u očuvanju i prezentaciji tehničke i industrijske baštine Hrvatske kroz sedam desetljeća.

Sedamdeseta obljetnica Tehničkog muzeja u Zagrebu bila je prigoda da se osvrnemo na bogatu povijest ove ustanove, ali i na sve što ona nudi sadašnjim i budućim generacijama. Kao mjesto koje čuva i interpretira tehnološku baštinu, Tehnički muzej ostaje jedan od najvažnijih kulturnih i obrazovnih centara u Hrvatskoj, a s novim projektima, čini se, njegov utjecaj tek raste.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Prijašnji članakNapad nožem u školi u Zagrebu, jedno dijete preminulo, sedmero ozlijeđenih!
Slijedeći članakKako se vratiti zdravim navikama nakon blagdana: Evo nekoliko savjeta za bolji početak godine