Tehnički muzej u Zagrebu ove je godine proslavio značajan jubilej – 70 godina od svog osnutka otvorenjem čak triju novih izložbi. Kroz sedam desetljeća, muzejski kompleks postao je mjesto susreta znanosti, tehnologije i povijesti, koje je educiralo i inspiriralo brojne generacije. Proslava ovog velikog jubileja održana je u nekoliko faza, kroz razne izložbe, događanja i izjave važnih osoba, kako iz muzeja, tako i iz kulturnog i znanstvenog života Hrvatske.
– Impresivna brojka od 6,5 milijuna posjetitelja u ovoj zgradi od otvorenja 1963. godine govori sama za sebe. Tehnički muzej pronosi Teslino slavno ime i svojom edukativnom notom koja nam pomaže razumjeti svijet tehnike koji nas okružuje – rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet uz čestitku Muzeju na dugovječnosti. On je također naglasio važnost muzeja u očuvanju kulturne baštine Hrvatske i njegovoj edukativnoj ulozi, ne samo za mlade, već i za sve generacije koje žele bolje razumjeti tehnički napredak.
Kao dio proslave 70. godišnjice Tehničkog muzeja u Zagrebu, otvorena je prva izložba pod nazivom Utopija i stvarnost – 70 godina planiranja i velikih očekivanja, koja istražuje povijest nerealiziranih projekata i ambicioznih planova za daljnji razvoj kompleksa Tehničkog muzeja. Izložba je pripremljena pod kustoskom palicom Kosjenke Laszlo Klemar i Tamare Bjažić Klarin, a fokusira se na bogatu, ali često neostvarenu viziju muzeja kao Grada tehnike – prostora koji bi trebao objediniti tehnologiju, znanost, obrazovanje i kulturu.
– Nerealizirani projekti iz prošlosti mogu nas inspirirati i pružiti smjernice za budućnost. Kroz njih, posjetitelji mogu razumjeti izazove i prepreke s kojima se suočavala institucija, ali i način na koji je muzejski kompleks preživio kroz decenije – zaključila je Laszlo Klemar.
Izložba nudi fascinantan uvid u ideje i planove koji su tijekom 70 godina postojanja muzeja predstavljeni, ali iz različitih razloga nisu došli do realizacije. Zamišljen kao integrirani kompleks koji bi uključivao brojne tehničke izložbe, laboratorije, edukativne prostore i istraživačke centre, Tehnički muzej u Zagrebu bio je ambiciozan projekt od samog početka. Međutim, mnogi od tih planova, premda su potaknuli velike nade, ostali su nedovršeni ili nisu uopće realizirani, što je i bila glavna tema ove izložbe.
Druga izložba “Iz svakodnevice u baštinu – akvizicije Tehničkog muzeja 2017.-24.” predstavlja značajan pregled novijih akvizicija Tehničkog muzeja, s naglaskom na predmete koji su u razdoblju od 2017. do 2024. godine ušli u muzejski fundus. Kustoska koncepcija ove izložbe, koju je osmislila ravnateljica muzeja Markita Franulić, daje uvid u 176 od ukupno 2822 predmeta koji su stečeni na različite načine, uključujući donacije, kupovine i poklone.FOTO: Tehnički muzej Nikola Tesla
Iako broj predmeta u muzeju broji tisuće, izložba se fokusira na one koji su, prema strogim muzeološkim kriterijima, izabrani za trajnu čuvanje i interpretaciju. Time se naglašava važnost svakodnevnih objekata, koji kroz vrijeme i kroz proces muzejske akvizicije postaju dio kulturne baštine. Izložba ne samo da prikazuje nove predmete, već i istražuje njihov značaj u kontekstu razvoja tehničke i industrijske baštine Hrvatske.
Svaka tematska cjelina pruža uvid u različite aspekte muzejske djelatnosti, od stalnih postava do specijaliziranih izložbi, akvizicija i edukacijskih programa. Ova izložba ne samo da dokumentira rad muzeja, već i odražava njegovu važnost u očuvanju i prezentaciji tehničke i industrijske baštine Hrvatske kroz sedam desetljeća.
Sedamdeseta obljetnica Tehničkog muzeja u Zagrebu bila je prigoda da se osvrnemo na bogatu povijest ove ustanove, ali i na sve što ona nudi sadašnjim i budućim generacijama. Kao mjesto koje čuva i interpretira tehnološku baštinu, Tehnički muzej ostaje jedan od najvažnijih kulturnih i obrazovnih centara u Hrvatskoj, a s novim projektima, čini se, njegov utjecaj tek raste.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA