Svečano je obilježen Svjetski dan šećerne bolesti, najveće kampanje za podizanje svjesti o dijabetesu. Tom prigodom obilježena je i 70. godišnjica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga.
– U Hrvatskoj, prema Registru, ima 400 tisuća osoba koje imaju dijabetes, međutim znamo da je broj veći. Velik je broj građana koji imaju dijabetes, a da toga nisu svjesni. Danas je prilika govoriti o važnosti ranog otkrivanja dijabetesa, i u kontekstu najavljenih nacionalnih preventivnih pregleda, koje je pokrenulo Ministarstvo zdravstva u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Vrlo je važna edukacija naših građana, podizanje zdravstvene pismenosti, ali i prevencija – rekla je Ivana Portolan Pajić, načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam u Ministarstvu zdravstva.
Treba biti svjestan čimbenika rizika, kontrolirati ih, ali važno je i liječenje, te prevencija.
– Zdravim načinom života, zdravom prehranom, tjelesnom aktivnošću, kontroliranjem čimbenika rizika, oni koji imaju opterećenu obiteljsku anamnezu moraju kontrolirati šećer, nadamo se da će ovi preventivni pregledi, koji započinju na cijelom području RH, biti veliki doprinos ranom otkrivanju dijabetesa u Hrvatskoj – dodala je.
Dijabetes je poremećaj povećanja razine glukoze u krvi, koji se zbiva kada gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi hormon inzulin ili proizvedeni inzulin nije djelotvoran u organizmu. U tom slučaju stanice ne dobivaju hranu potrebnu za život.
– O kojem god tipu šećerne bolesti razgovarali to je kronična, doživotna bolest, koja iziskuje enormni napor, disciplinu, samodisciplinu, odricanje, ali i primjenu mnogih lijekova, od kojih su neki zahtjevni, neki imaju nuspojave, ali ono što treba naglasiti da je u velikom postotku, dijabetes ako razgovaramo o tipu 2 bolest koja se može prevenirati, odnosno prepoznati na vrijeme, pa i spriječiti. Za razliku od dijabetesa tipa 1 s kojim se na neki način rađamo, to je autoimuna bolest gdje se uništava funkcija gušterače, kao glavnog organa koji proizvodi inzulin, i osobe s dijabetesom tipa 1, nažalost, su doživotne osuđene na primjenu inzulina iz vana, dok osobe sa šećernom bolešću tipa dva to nisu – objasnila je liječnica Ana-Marija Liberati Pršo.
Dijabetes tipa 2 zauzima 95 posto svih dijabetesa, a 50 posto njih može se prevenirati, dodaje Liberati Pršo. Puno je oboljelih u Hrvatskoj.
– Brojke su nemilosrdne, pratimo trend porasta, pandemiju, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu, kad pogledamo da je 1980., prije 40 godina, u svijetu bilo registrirano 100 milijuna oboljelih, danas ih je 500 milijuna i više. U Hrvatskoj je situacija jednako loša,.gotovo 500 tisuća ljudi boluje od dijabetesa. Vodimo računa o toma da nisu sve oboljele osobe registrirane, odnosno u trenutku izrade statističkih podataka nemamo podatak, realni, o ukupnom broju oboljelih. Gotovo 40 posto oboljelih od dijabetesa to ne zna, treba uzeti i u obzir to, ali i pandemijsku pojavu, jedan uzlet, eksponencijalni porast oboljelih, koji nismo uspjeli zaustaviti – kazala je Liberati Pršo.
Osim prevencije i zdrave prehrane, važna je i tjelesna aktivnost u borbi protiv dijabetesa.
– Dobrobiti kinezološke aktivnosti su svestrane. Potrebno je poticati društvo i školstvo, kako bi se mladi u ranim godinama krenuli baviti tjelesnom aktivnošću, da bi spriječili, odnosno prevenirali nastanak dijabetesa tipa 2, jer glavni uzročnik je pretilost. Ako krenemo s ranim, rutiniranim i planiranim vježbanjem možemo smanjiti broj oboljelih od dijabetesa tipa 2 – poručio je Goran Marić, profesor kineziologije.