Zagrebancija

SVJETSKI DAN NEPUŠENJA: U Hrvatskoj se oko 9.000 smrti godišnje izravno povezuje s pušenjem cigareta

FOTO: Ivan Novosel

Ususret Svjetskog dana nepušenja održan je stručni skup “Prevencija pušenja: Ima li pomoći, ima li spasa”. Pritom su održana stručna izlaganja i panel rasprave na temu štetnih posljedica pušenja i važnosti prevencije.


– Oko devet tisuća smrti u Hrvatskoj godišnje izravno se povezuje s pušenjem cigareta, sa žarom i dimom. Dim i žar čine veliki problem, svi problemi, rakovi, problemi na krvnim žilama, problemi s dišnim organima nastaju zbog dima i žara na vrhu cigarete. Svakako, i bezdimni proizvodi su štetni, vrlo štetni, jer izazivaju bespovratnu ovisnost, jednom kad se netko navuče na bilo koji nikotinski proizvod, on više nikada neće prestati. Za mlade i nepušače je potrebno napraviti potpuno drugi pristup, pristup koji onemogućava, brani, čini sve napore, na edukaciji i usmjeravanju da ne počnu s korištenjem nikotina. Osim štete za zdravlje, ovisnici, po procjenama, potroše i novca dovoljno za dva automobila srednje klase – rekao je Ranko Stevanović, predsjednik Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje.


– Cigarete, pušenje, uzimanje nikotina, troši vrijeme, odvaja vas od posla, obitelji, tako da ono što je potrebno, što ćemo reći i na konferenciji je odvojiti dva različita sustava, pristupa, koji bi dali bolje rezultate, pomogli ljudima koji puše cigarate, u isto vrijeme spasili mlade i nepušače, da zbog hira, mode, jer je to in, dođu u ozbiljne probleme – dodao je Stevanović.

Veliki problem s pušenjem u Hrvatskoj imaju mladi, koji žele biti prihvaćeni među vršnjacima.


– Kad imate 11,12,13,14 godina, bitno da ste “in”. “In” ste ili zato što imate novaca pa kupujete energetske proizvode pa dijelite po razredu, ili zato što počnete pušiti, samo da vas primjete. Nije to problem, problem je da mladi ne bi smjeli pristupati nikotinskim proizvodima. Međutim, naravno, u želji da budeš “in”, svatko nešto odabere, netko travicu, netko cigareticu, netko alternativni duhan, ali bitno je obratiti se mladima, da mogu biti “in” na drugi način, da postoje dobri načini, samo to treba početi kad se dijete rodi jer s 11,12,13 godina je prekasno počinjati na edukaciji i prevenciji pušenja, što je naša tema. Prevenciju pušenja bi trebalo započeti s prvim danom života, trebali bi je provoditi svi – objasnio je predsjednik Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje.

 

– Mi u Zavodu radimo programe već dugi niz godine, i primarne prevencije, ali sad smo, s obzirom da je pušenje jako prošireno, počeli raditi prevenciju kroz liječenje. Primarna prevencija su radionice koje mi radimo u školama Grada Zagreba, s učenicima sedmog i osmog razreda, na način da ne počnu pušiti, jer kad počnemo pušiti – to je vrlo ozbiljna navika, teška ovisnost. Nama je cilj da se niti ne počne pušiti. To su interaktivne radionice,  u kojima mi naglasak stavljamo na to da djeca i učenici sami razmisle, ne da im mi dociramo, jer pogotovo s tinejdžerima se ne razgovara na taj način – izjavila je Ana Puljak, voditeljica Službe za javno zdravstvo Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo.

Foto: Ilustracija

Važno je i educirati javnost, ali i one koji rade s djecom.

– Treća stvar je učiniti pušenje nedostupnim. To se radi multisektorno, to je ono što je nepopularno, što se ljudima ne sviđa, to su dizanje cijena proizvoda, nepušenje u kafićima, jer postoji činjenica koja se zove epidemiologija ponašanja, možete vidjeti da kad je netko neformalni vođa u zajednici, ostali se počnu ponašati vrlo slično. Poruka pušenja u javnim prostorima je, okej, može se. Zemlje koje su postigle uspjeh su koristile multisektorski pristup, ono što se pokazalo jako učinkovitim je da pušenje i slične navike postanu društveno neprihvatljive – dodala je Puljak.

Postoji strah da će nakon pušenja doći do debljanja, ali Zavod i tim osobama izlazi ususret, uz nutricionista koji brine o prehrani.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Exit mobile version