Autor: Tena Šnajder 9/5/2013 16:34
Iako na području Republike Hrvatske nema nuklearne elektrane, prijeti nam stalna opasnost od utjecaja ionizirajućeg zračenja. Naime, slovenska nuklearna elektrana Krško nalazi se svega 26 kilometra od zapadnog dijela Zagreba. To da je jedna nuklearna elektrana u takvoj blizini milijunskom gradu jedini je takav slučaj u svijetu. Iz ovog je razloga većina Grada Zagreba u zoni tako zvane potencijalne ugroženosti, a to je zona u opsegu od 25 do 50 kilometara od elektrane. Kako bi se građane pripremilo na eventualni najgori mogući scenarij, koliko god mala mogućnost bila da se on ikad dogodi, Ured za upravljanje u hitnim situacijama je u suradnji s Državnom Upravom za zaštitu i spašavanje te Državnim zavodom za radiološku i nuklearnu sigurnost izradio letak ‘Zaštita od utjecaja ionizirajućeg zračenja’.
– S obzirom na pouzdanost sigurnost sustava elektrane Krško vjerojatnost da će se dogoditi nesreća opasna za stanovništvo vrlo je mala. Međutim, moguće izravne i neizravne posljedice takve nesreće, osobito u okolnim područjima, zahtjeva stalno poboljšanje pripremljenosti snaga zaštite i spašavanja. Ovaj je letak tiskan u 500 tisuća primjeraka. Od toga će se 321 tisuća ubaciti u sve poštanske sandučiće koji se nalaze na području Grada Zagreba – kazao je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.
Preostali će se leci distribuirati na području Zagrebačke županije. Letak u svom sandučiću možete očekivati između 16. i 19. rujna, a zamišljen je kao praktični savjetnik koji će građane sažeto i jasno uputiti u sve ono što im je činiti kako bi zaštitili sebe i svoju obitelj u slučaju radiološkog izvanrednog događaja.
– Vlade se smjenjuje jedna za drugom, no još uvijek nemamo Zakon o civilnoj zaštiti koji nam je ključan da mjere zaštite fiksiramo do kraja – naglasio je Kalinić.
Unatoč tome, građani mogu biti sigurni da će, u slučaju najgoreg scenarija država učiniti sve kako bi zaštitila ugroženo stanovništvo.
– Mi smo relativno spremni za dio koji odrađuje Državna Uprava za zaštitu i spašavanje. Zna se procedura razmjene informacija. Propisan je postupka uzbunjivanja, na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije imamo 82 sirene kojima bismo mogli, u slučaju takvog događaja, oglasiti uzbunu i naravno, tu informaciju dati kroz medije, kao i upute građanima o tome što im je činiti – zaključio je Davor Spevec, načelnik Državnog informacijskog komunikacijskog sustava zaštite i spašavanja DUZS-a.
Inače, izrada i distribucija letka samo je jedna od aktivnosti u projektu ‘Priprema evakuacije u slučaju nuklearne nesreće’, a koji je dio šireg programa Europske unije. Sam projekt pripreme evakuacije vrijedan je više od 520 tisuća eura i trajat će do kraja ove godine.