Sveučilište neće imati novca za grijanje i plaće?

Autor:: Martina Injić 2/15/2012 14:30

Ovogodišnji proračun Sveučilišta u Zagrebu manji je za skoro 74 milijuna kuna, rečeno je na konferenciji za novinare koju je sazvao Aleksa Bjeliš, rektor Sveučilišta. Podatke o proračunu iznijela je Vesna Vašiček, prorektorica za poslovanje Sveučilišta, istaknuvši kako Sveučilište nije izrazilo svoje financijske potrebe Ministarstvu pa je tako proračun donesen na osnovu plana za prošlu godinu.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Upravo zbog toga, Sveučilište se nalazi pred nekoliko otvorenih pitanja, između ostalog, hoće li uspjeti podmiriti obaveze prema zaposlenicima i one prema davateljima energetskih i komunalnih usluga.

Također, rečeno je i kako se Studentski centar suočava s gubitkom, ali se nadaju kako će Vjekoslav Bratić, kojeg je nadležno ministarstvo postavilo kao nadležnu osobu za financije SC-a, riješiti problem.

Na kampus sele Institut za fiziku i Ruđer

Osim toga, izneseni su i projekti Sveučilišta u Zagrebu, koje je predstavio Bojan Baletić, prorektor za razvoj i prostorno planiranje. Naime, Sveučilište se prijavilo na natječaj Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta vezano za dobivanje financijskih sredstava iz strukturnih fondova Europske unije.

Riječ je o dva projekta za natječaj, a to su Kampus Borongaj na koji Sveučilište uz postojeća tri planira preseliti još pet zagrebačkih fakulteta, uglavnom tehničkih usmjerenja, i takozvani Sjeverni kampus na relaciji Šalata – Mirogoj na koji bi se preselili Stomatološki, Medicinski, Katoličko-bogoslovni, Prirodoslovno-matematički fakultet te Farmacija.

Uz ove fakultete, Sjevernom kampusu pridružila bi se i dva instituta, Institut za fiziku te Institut Ruđer Bošković. Ova dva kampusa tvorila bi najveću istraživačku koncentraciju u Hrvatskoj.

Baletić je istaknuo kako bi kampus na Borongaju bio “zeleni kampus” odnosno gradio bi se u skladu sa ekološkim standardima. Upravo bi taj Kampus, smatra Baletić, mogao biti primjer drugim projektima u RH. Također, smatra kako bi Sveučilište trebalo biti značajan partner u cjelokupnom gospodarstvu države.

Sjednicu su zaključili rektor Sveučilišta Aleksa Bjeliš i Ksenija Turković, prorektorica za pravna pitanja, koji su iznijeli odluke Senata, a posebno su istaknuli kako bi procedura za prijavljivanje za dodjelu
financijskih sredstava Europske unije trebala biti transparentnija.