Zagrebancija

Švercanje životinja vrijedno 10 milijardi dolara

Autor: S.S. 10/14/2013 17:13

Žalosna je činjenica da se bez obzira na povećanje cijene primjeraka ugroženih vrsta zahtjevi tržišta ne smanjuju, a čak 926 vrsta na CITES listi toliko je ugroženo da im prijeti izumiranje’ – istaknuo je pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode Nenad Strizrep na edukativnoj prezentaciji primjeraka ugroženih vrsta pod zaštitom Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES), koja se održala u zagrebačkom Zoološkom vrtu.

Ovim događanjem, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Zoološki vrt Grada Zagreba skrenuli su pažnju posjetitelja na probleme vezane uz prekogranični promet i trgovinu divljim vrstama. Posjetitelji su na ‘stolu za dodirivanje’ mogli vidjeti i dodirnuti predmete od pojedinih rijetkih i ugroženih divljih vrsta, kao što su primjerice preparati životinjskih krzna leoparda i vuka iz zbirke zoološkog vrta. Edukatori zoološkog vrta predstavili su žive primjerke životinja, koje su često predmet ilegalne trgovine, poput kornjača čančara, zmija, gmazova i reptila.

Vrijednost ilegalne trgovine divljim biljnim i životinjskim vrstama u svijetu doseže 10 milijardi dolara, te je po visini na četvrtom mjestu, iza trgovine narkoticima, oružjem i ljudima. Međunarodna trgovina danas ugrožava gotovo 35.000 divljih vrsta koje su zbog toga stavljene pod zaštitu CITES-a. Trgovina onim vrstama s CITES liste kojima prijeti izumiranje strogo je zabranjena, dok se trgovina ostalim vrstama s CITES liste regulira sustavom dozvola kako bi se osiguralo da bude legalna, održiva i da se može nadzirati.

Hrvatska je stranka CITES-a od 2000. godine, a trgovinu divljim vrstama regulira Zakonom o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama, koji je izglasan u srpnju 2013. godine. Jedan od ciljeva ovog zakona je osigurati učinkovitu primjenu i provedbu niza uredbi Europske unije kojima se regulira prekogranični promet i trgovina divljim vrstama. Zakonom se propisuje i postupanje sa strogo zaštićenim zavičajnim divljim vrstama.

Vrijednost zaplijenjenih primjeraka zaštićenih biljaka i životinja, njihovih dijelova i derivata u posljednjih nekoliko godina u stalnom je porastu pa je tako prošle godine vrijednost zapljene od strane Inspekcije zaštite prirode iznosila preko 500 tisuća kuna. Ove godine, kao i proteklih nekoliko, najviše je bilo slučajeva zapljene zaštićenih vrsta ptica i kopnenih kornjača.

Što je životinja rjeđa, njena je cijena na ilegalnom tržištu veća te su neki kolekcionari spremni platiti znatne iznose za nabavku žive životinje ili biljke koja pripada rijetkim i ugroženim vrstama. Zbog želje za posjedovanjem egzotičnih kućnih ljubimaca, ljudi često svjesno ili nesvjesno ugrožavaju prirodne populacije i dovode u pitanje opstanak brojnih vrsta.

 

Exit mobile version